В Україні триває загальна мобілізація. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки. Навіть зараз деяких військовозобов’язаних не можуть мобілізувати. Це стосується і осіб, які засуджені за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи можуть призвати таку особу, якщо судимість було погашено.
Він пояснив, що згідно зі статтею 37 Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Але за статтею 89 Кримінального кодексу України, такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Адвокат пояснив, що якщо судимість погашена, то такого чоловіка визнано особою, яка не має судимості. Це значить, що він не маєте права на відстрочку від мобілізації та на перетин кордону. А також не може бути виключеним з військового обліку.
Нагадаємо, яке покарання передбачене за ухилення від мобілізації. Ухилення від мобілізації – це неналежне виконання обов’язків, передбачених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».