Загальна мобілізація: чи можуть зараз призвати чоловіка, який має дружину з інвалідністю

Поділитися
Загальна мобілізація: чи можуть зараз призвати чоловіка, який має дружину з інвалідністю © Getty Images
У серпні змінилося коло осіб, які мають право на відстрочку.

В Україні триває загальна мобілізація. В цей час чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати повістки і вступити до лав ЗСУ. Та деякі з них мають право на відстрочку на законних підставах.

Юрист Михайло Лобунько пояснив, чи можуть мобілізувати чоловіка, якщо у нього є дружина з інвалідністю.

За його словами, відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», існує ряд підстав, які надають відстрочку від мобілізації. Підстави є різноманітні і починаються від непридатності до військової служби за здоров’ям, закінчуючи навчанням у вищому навчальному закладі. Кожна з підстав на відстрочку потребує належного оформлення та сповіщення ТЦК та СП.

Він також нагадав, що 1 серпня 2023 року в Україні дещо змінилися правила мобілізації. Нововведення торкнуться осіб, які мають родичів з інвалідністю.

Раніше відстрочка надавалась військовозобов’язаним особам, які мали дружину з інвалідністю та батьків своїх або дружини (чоловіка) з інвалідністю І або ІІ групи. Проте тепер відстрочка надається тільки в разі, якщо в сім’ї військовозобов’язаного немає інших осіб, які б могли доглядати за людиною з інвалідністю.

Норма статті звучить тепер так:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати».

«Проте тут теж є нюанс. Обов’язок іншим працездатним особам піклуватися про когось з родичів військовозобов’язаного виникає лише за умови, щo є необхідність у матеріальній допомозі. Тобто якщо цю матеріальну допомогу потрібно надавати. А якщо необхідності в матеріальній допомозі немає, тo відповідно, і обов’язку доглядати не виникає»,– зазначив юрист.

За його словами, вищевказані зміни досить ускладнили отримання відстрочки за цією підставою, адже довести ТЦК та СП відсутність інших осіб, які зобов’язані здійснювати утримання батьків або дружини з інвалідністю, значно складніше, ніж просто довести наявність вищезазначених родичів. Досить часто ТЦК та СП просто не погоджують військовозобов’язаним надані документи, якими вони намагаються підтвердити відсутність осіб, які можуть утримувати близьких родичів.

Він пояснив, що для того, щоб правильно оформити відстрочку за цією підставою, потрібно скласти заяву до ТЦК та СП, в якій обґрунтовуються підстави для звільнення від мобілізації. До заяви бажано додати нотаріально завірені копії документів, які б підтверджували вищенаведене. За відсутності можливості нотаріально завірити документи, до ТЦК та СП можна направити заяву з оригіналом і відповідною копією.

У Міноборони повідомили, що територіальні центри комплектування (ТЦК) до середини осені матимуть доступ до держреєстрів. Нагадаємо, що може змінитися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі