Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має брата з II групою інвалідності

Поділитися
Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має брата з II групою інвалідності © freepik.com
Деякі категорії осіб не підлягають мобілізації.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні діє загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей період всі чоловіки віком від 18 до 60 отримують повістки.

Адвокати Ірина та Владислав Леонови пояснили, чи можуть мобілізувати військовозобов’язаного, який має брата з II групою інвалідності.

В перелік осіб, які не підлягають мобілізації, визначено статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» входять:

  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

У наведеному переліку відсутня така підстава для звільнення від мобілізації, як наявність у військовозобов’язаного брата з інвалідністю.

При цьому, якщо така особа оформить постійний догляд за братом, як за особою з інвалідністю, при умові відсутності у брата інших родичів чи членів сім’ї, то вона може бути звільнена від призову під час мобілізації.

Оформлення опіки у цьому випадку не підходить, оскільки для того, щоб військовозобов’язаного призначили опікуном, брат повинен бути визнаний судом недієздатною особою через психічний розлад. Процес оформлення опіки відбувається в судовому порядку. Тобто  необхідно звернутися із заявою до суду про визнання особи недієздатною та призначення опікуном.

Для оформлення догляду спочатку необхідно отримати документи, що брат потребує постійного догляду. Такими документами може бути висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Для отримання висновку МСЕК або ЛКК необхідно звернутися до лікаря необхідної спеціалізації або сімейного лікаря щодо стану здоров’я брата за місцем його проживання. Лікар видає направлення для отримання висновку. Висновок МСЕК необхідний для підтвердження необхідності догляду.

Після отримання висновку  необхідно звернутися до управління соцзахисту із заявою про встановлення догляду на непрофесійній основі і про отримання компенсації .

До заяви слід додати необхідні документи:

  • заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
  • заява про надання компенсації;
  • заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;
  • копія паспорта громадянина України;
  • копія ідентифікаційного коду;
  • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;
  • копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
  • висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

За результатом розгляду заяви та документів приймається рішення про призначення військовозобов’язаного особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та на отримання щомісячної компенсації.

Для отримання відстрочки у зв’язку із здійсненням постійного догляду за особою з інвалідністю II групи, необхідно подати до військкомату заяву про надання відстрочки та додати до неї документи, які підтверджують підставу для відстрочки, а саме:

  • довідку МСЄК;
  • довідку про отримання компенсації на догляд (видається управлінням соцзахисту після оформлення постійного догляду);
  • акт встановлення факту здійснення догляду (видається органом місцевого самоврядування за зверненням особи).

З перших днів війни багато сміливих чоловіків і жінок добровільно стали на захист України. Нагадаємо, як добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі