В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки віком від 18 до 60 років отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Але деякі з них мають право на відстрочку.
Юристи «Безоплатної правничої допомоги» розповіли «Фактам ICTV», чи можлива відстрочка від мобілізації для волонтерів.
Вони зазначили, що згідно зі статтею 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є чіткий список категорій громадян, які не підлягають мобілізації. У цьому переліку відсутня підстава, що надає право на звільнення від мобілізації волонтерів.
Проте, на відміну від багатьох інших військовозобов’язаних, статус волонтера надає право на виїзд за кордон на певний термін, за наявності відповідних документів та мети поїздки.
Виїхати за кордон можуть чоловіки, які перевозять:
- медичні вантажі;
- гуманітарну допомогу;
- вантажі, спрямовані на потреби ЗСУ та інших військових формувань.
Але відстрочка від мобілізації волонтерів неможлива, оскільки немає такого закону, у якому б чітко було вказано про відстрочку волонтерів.
Юристи БПД зазначили, що є тільки законопроєкт, який у листопаді зареєструвала Верховна Рада України Про внесення змін до статті закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Його автори пропонують звільнити волонтерів від призову.
У пояснювальній записці до законопроєкту №10251 про внесення змін до статті 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вказано, що волонтерською діяльністю, як правило, займаються і ті громадяни, які за віком та формально за станом здоров’я є військовозобов’язаними, але з різних причин реально не можуть служити у військових підрозділах та виконувати бойові та інші завдання.
Нагадаємо, чи нададуть відстрочку студенту, який вступив до магістратури, але відрахується без отримання диплома, та вступить на іншу кафедру.