З Росії масово виїжджають вчені, які засуджують війну – «Проект»

Поділитися
З Росії масово виїжджають вчені, які засуджують війну – «Проект» © Проект
Серед вчених, які виїхали – фахівці зі світовим ім'ям, лауреати численних премій.

У відповідь на розв'язану президентом РФ Владіміром Путіним повномасштабну війну в Україні 8489 російських вчених підписали лист із засудженням агресії, сотні вчених незабаром залишили країну, йдеться у розслідуванні «Проекту».

«Цей фатальний крок веде до величезних людських жертв і підриває основи системи міжнародної безпеки, що склалася. Відповідальність за розв'язання нової війни у Європі цілком належить Росії. Для цієї війни немає жодних розумних виправдань. Спроби використати ситуацію на Донбасі як привід для розгортання військової операції не викликають жодної довіри. Цілком очевидно, що Україна не становить загрози безпеці нашої країни. Війна проти неї несправедлива і відверто безглузда», - йшлося у листі.

Відомо, що лише організація Scholars at Risk, яка займається допомогою вченим з усього світу, допомогла виїхати з Росії 200 людям. Ще 62 діячам науки допоміг виїхати німецький фонд Олександра Гумбольдта. У Telegram-чатах для вчених, які потребують релокації, зараз перебувають понад шість тисяч людей.

Журналістам «Проекту» вдалося точно встановити імена 28 вчених, які залишили РФ після 24 лютого 2022 року. Серед них – президент Московського математичного товариства Віктор Васильєв (відкрив інваріант кінцевого типу), астрофізик Юрій Ковальов (здійснив прорив у вивченні чорних дір), директор Інституту гуманітарних історико-теоретичних досліджень імені О. В. Полєтаєва НДУ ВШЕ Олексій Плешков.

«Зупинилися цілі наукові галузі, дослідження просто не ведуться. Ми відкинуті на роки назад», - журиться астрофізик, професор РАН Сергій Попов. У 2016 році він отримав держпремію «За вірність науці», у лютому 2022 року підписав відкритий лист проти війни, а за кілька місяців виїхав з Росії.

«Ні Попова, ні інших його колег ніхто не вмовляв залишитись. Навпаки - наукові та освітні організації самі вичавлювали висококласних фахівців. Причому у традиціях 30-х років минулого століття - з доносами та шпигуноманією», - пише «Проект».

Вчені, які виїхали з Росії, почали створювати нові навчальні організації за кордоном. У Чорногорії ексспівробітники Московської вищої школи соціальних та економічних наук створили навчальну програму Liberal Arts & Science. Керівництво вже веде набір студентів на короткі курси та розраховує перетворити програму на повноцінний ЗВО. Понад 30 російських викладачів вже подали заявки на роботу в програмі - це на даний момент більше, ніж вакансій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі