WP: Росія хоче придушити контрнаступ України за допомогою мін, артилерії й авіації

Поділитися
WP: Росія хоче придушити контрнаступ України за допомогою мін, артилерії й авіації © Википедия
Москва хоче зробити так, щоб українська армія не змогла наблизитися до російських ліній оборони, експерти пояснили чому.

Поки Україна готувалася до контрнаступу, збираючи західну зброю і відправляючи свої війська на навчання до країн НАТО, Росія витратила щонайменше сім місяців на підготовку до цього потенційно вирішального етапу війни. Вона накопичувала резерви, артилерійську та авіаційну підтримку, боєприпаси і паливо, а також закуповувала більше безпілотників.

Російські війська на південному сході України також викопали лінії окопів і звели укріплення вздовж усієї 1000-кілометрової лінії фронту, від Запоріжжя до Бєлгородської області.

Військові експерти сказали Washington Post, що масивна мережа оборонних споруд має слабкі місця, але вона вже сповільнює наступальні операції і створює проблеми для української армії, змушуючи її намагатися прорватися вузькими шляхами. Це дозволяє Росії перегрупуватися і точніше цілитися.

«У них були місяці на розробку оборонного плану, вони окопалися і використовували місцевість, вони сиділи там півроку, встановлюючи пастки і міни. Їхнє відчуття впевненості безпосередньо пов’язане з їхнім розумінням своїх оборонних ліній», – сказала експерт з питань російської армії в Rand Corp Дара Массікот.

Більш ніж через тиждень після початку контрнаступу України з’явились ознаки того, що українській армії навряд чи вдасться досягти блискавичних успіхів, як це було минулої осені в північно-східній Харківській і південній Херсонській областях. Київ заявляв про просування вперед і визволення трохи більше 100 квадратних кілометрів території. Однак Росія займає більш ніж у 800 разів більшу територію – приблизно 85 тисяч квадратних кілометрів. Близько половини цієї території було захоплено до вторгнення в лютому 2022 року, включно з Кримом і частинами Донецької та Луганської областей.

Деякі аналітики і навіть деякі українські військові вважають, що Київ ще не розгорнув повноцінний контрнаступ і стримує більшість своїх ударних бригад.

«Навіть якщо це правда, інші експерти кажуть, що військові невдачі Росії минулого року створили хибне уявлення про її слабкість. Наступальні операції набагато складніші, і армії, які атакують, зазнають набагато більших втрат, ніж сторона, яка обороняється», – пише Washington Post, наголошуючи, що зараз саме Україна намагається атакувати.

«Росіяни воюють на добре підготовлених позиціях і накопичили достатню кількість артилерійських боєприпасів, плюс у них більше безпілотників, і в цьому аспекті якраз вони нічим не гірші за Збройні Сили України», – сказав російський військовий аналітик Ян Матвєєв.

Росія побудувала стільки укріплень, що їй навіть не вистачає військ, щоб розмістити їх уздовж усіх своїх оборонних ліній, – кажуть аналітики. Лабіринтів окопів і загороджень особливо багато в Запорізькій області, яка стала ключовою віссю для українського контрнаступу. Море наземних мін також розкидане на південному сході України.

«Перед позиціями і за багато кілометрів від них, на дорогах, у полях дуже багато мінних полів, і це сильно ускладнює ситуацію. Значна частина української техніки для прориву вже знищена, тому спроби прорватися через усі ці міни – це справжній виклик. Це перша лінія оборони», – сказала Массікот.

Росія і Україна зіштовхнулися з виснаженням запасів артилерійських боєприпасів. Росія накопичувала снаряди, що, ймовірно, стало причиною конфлікту між кадровими військовими і ватажком найманців «Вагнера» Євгэнієм Прігожиним, який звинуватив Міністерство оборони РФ в тому, що його бійці не отримують необхідних боєприпасів.

Російські війська також активніше використовують авіацію. Десятки відео, знятих з гелікоптерів, потрапили в мережу проросійських блогерів з початку контрнаступу.

Один ролик, про який Міноборони РФ заявило як про успішний удар по танку Leopard, виявився, за словами кількох проросійських військових блогерів, відеозаписом знищеного комбайна. Але інші відео з геолокацією демонструють успішні удари по українській техніці.

Більш рішучі атаки з близької відстані стали серйозною зміною в тактиці авіації, порівняно з попередніми місяцями, коли бойові вертольоти здебільшого вели вогонь здалеку, уникаючи українських засобів ППО на передовій, – вважає російський військовий репортер Павєл Аксьонов.

Авіаційна підтримка – слабке місце для України, і український президент Володимир Зеленський від самого початку просив надати його країні винищувачі F-16. Минулого місяця президент Байден вирішив дозволити союзникам постачати літаки, але на підготовку українських екіпажів для їх експлуатації необхідні місяці.

«Хоча Росія має кількісну перевагу у військово-повітряних силах і артилерії, Москві не вистачає живої сили, озброєння, командирів і стійкої, ефективної командної структури», – сказав військовий експерт Jamestown Foundation Павєл Лузін.

Минулого тижня, спілкуючись з російськими воєнкорами, Владімір Путін сміливо заявив, що бойові втрати України «вдесятеро перевищують» втрати Росії, не надавши водночас жодних доказів. Проте російські війська, схоже, мають слабке місце.

«Підрозділи, які зараз діють, я не хочу називати їх здоровими, я б сказала, що вони в нормальній формі. Росіяни наповнили їх мобілізованими людьми з різною підготовкою», – сказала Массікот.

За останні місяці Москва зміцнила свою командну структуру і дисципліну, які, здавалося, були в хаосі протягом більшої частини минулого року. З осені начальник російського Генштабу Валєрій Гєрасімов керував загальними військовими зусиллями і наступальними операціями без особливого успіху. Але його підлеглі, такі як генерал Сєргєй Суровікін і генерал-полковник Міхаіл Теплінський, схоже, виправили певні початкові недоліки і зуміли підняти бойовий дух деяких ключових сил, таких як повітряно-десантні війська.

«Деякі підрозділи в Запоріжжі дійсно зосереджені. Я не бачу паніки на російських позиціях», – сказала Массікот.

За власним визнанням Путіна, ще однією проблемою для Росії стала нестача озброєння і техніки, особливо стратегічно важливих видів озброєння, таких як ракети великої дальності, безпілотники «Орлан» і танки. Москва закупила безпілотники в Ірані і різні компоненти в Китаї, але ці поставки не можуть зрівнятися з військовою допомогою, яку Україна отримала від західних країн.

«Нам багато чого потрібно. За основними видами озброєнь наше виробництво за рік збільшилося в 2,7 раза. А з найбільш затребуваних позицій – в десятки разів!», – похвалився Путін.

Лузін поставив під сумнів це нібито збільшення, заявивши, що, виходячи з російської урядової статистики, «важко зрозуміти, як російське виробництво озброєнь могло збільшитися «в рази» в цих галузях за минулий рік».

Массікот зазначила, що росіяни стурбовані здатністю України воювати вночі завдяки кращій тепловізійній оптиці, якої бракує росіянам. Це спонукало членів сімей деяких російських солдатів шукати пожертви на системи нічного бачення. Аналітики, опитані The Washington Post, кажуть, що ще занадто рано робити будь-які прогнози щодо результату контрнаступу, оскільки українська армія все ще стоїть перед своїм головним випробуванням: прорватися до російських ліній і вистояти в широкомасштабних піхотних боях.

«Існує теорія, що якщо українські війська зіткнуться з російськими солдатами, то це призведе до ще одного колапсу на кшталт харківського. Росія хоче цього уникнути. Тому її мета – тримати українців якомога далі за допомогою мін і артилерійських ударів», – пояснила експерт RAND.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі