Всередині секретного французького табору для підготовки ЗСУ: репортажі Le Monde і POLITICO 

Доповнено
Поділитися
Всередині секретного французького табору для підготовки ЗСУ: репортажі Le Monde і POLITICO  © EPA-EFE/ADAM VAUGHAN
Журналісти розкрили залаштунки військової бази в Європі, де ЗСУ тренуються перед реальною війною.

Трупи мертвих тварин розкидані по траншеях, щоб можна було звикнути до запаху смерті. Тренуваннями в міських умовах, де «вулиця означає смерть». Повернення до окопної боротьби. Журналісти розкрили залаштунки військової бази в Європі, де ЗСУ тренуються перед реальною війною. Французька армія сформувала в одному таборі в центрі країни загін, який займатиметься підготовкою новобранців з України, більшість з яких добровольці. Нижче наведемо дещо з репортажу Le Monde з цієї невідомої з причин безпеки локації. А також схожий за тематикою репортаж американського POLITICO, який, судячи з усього, стосується тієї ж таємної бази. 

"У той час як війна в Україні перетворюється на позиційну, підготовка київських солдатів у Франції, програма, яка стартувала в лютому 2023 року, поступово набирає обертів. Після кількох місяців проб і помилок, під час яких людей розподілили по різних полкáх, Генеральний штаб вирішив перемістити бойову підготовку піхоти в таборі в одному з регіонів Франції", - йдеться на сторінках вищезгаданого європейського видання. 

Американські журналісти зі свого боку описують побачене так:

"Українські бійці  затягуються сигаретами і тримають при собі французькі автомати, сидячи в щойно завойованому селі, щоб підготуватися до контратаки.Але це не перестрілка на сході України. Скоріше, це бутафорське село у сільській місцевості Франції, де українські війська проходять навчання у французьких військових, які виконують роль ворога". 

У холодний і сонячний листопадовий день українці — як добровольці, так і призовники — перебувають у французькому військовому таборі,  щоб застосувати на практиці те, чого вони навчилися за минулий місяць

З 5.30 до 20.00 шість днів на тиждень французи навчали своїх українських колег навикам штурму окопів і бою піхоти, в тому числі ведення бою в умовах міської та лісової місцевості. Коротка інформація, як описали французькі офіцери: «Щоб зробити їх більш смертоносними, щоб їх важче було вбити». 

Повернувшись додому, українці повернуться на поле бою, яке, за словами українського генерала, поринуло в окопну війну в стилі Першої світової. Є надія, що тактика Заходу допоможе Україні вийти з цього глухого кута.

Але навчання – це не лише французькі війська, які навчають українців. Курс був адаптований у відповідь на критику з Києва, де визнають, що він не дуже підходить для типу війни, з якою Україна зіткнулася у боротьбі  проти Москви. І оскільки Україна, мабуть, має найбільший бойовий досвід серед будь-яких сил на Заході, деякі навчання тепер проходять і в зворотньому напрямку (європейцям є чого повчитися в ЗСУ).

«Програма не висічена на камені,  тож ми включили цю критику з боку української сторони в підготовку до тренувань», — сказав старший офіцер з підготовки, підполковник Евен, якого з міркувань безпеки можна назвати лише по імені.

Однією з важливих опцій є широке використання дронів, щоб відобразити реальність того, з чим українці зіткнуться вдома.

Франція пообіцяла цього року навчити 7000 українців у своїй країні,  а також у Польщі через Місію військової допомоги Європейського Союзу Україні (EUMAM).

Місцезнаходження французького табору, який відвідали журналісти, в тому числі з POLITICO, не може бути розголошено з міркувань безпеки, як і кількість бійців, які навчаються. Українська влада не хотіла, щоб їхні громадяни давали інтерв'ю під час візиту преси, також з міркувань безпеки, повідомили французькі військові. 

Повітряне спостереження

Влітку в Києві назвали навчання на Заході частково непридатним для війни, у якій вони воюють нині. Хоча вони високо оцінили інструкції з тактики піхоти та окопів, та сказали, що проблема полягає в тому, що методи НАТО передбачають перевагу в повітрі, якої Київ не має. 

Хоча французи стверджують, що адаптація до критики не вимагала великих змін, оскільки програми завжди були гнучкими, тепер вони роблять більший акцент на усвідомленні загроз, що надходять із неба. 

«Екіпажі безпілотників літають вище, щоб звикнути до повітряного спостереження», — сказав капітан Ксав’єр, один із інструкторів. Французькі інструктори також використовують артилерію та гранати, щоб імітувати авіаудари та побачити, як українці реагують на (зімітованих) поранених солдатів. 

За одним зі сценаріїв українцям, озброєним димовими шашками та французькими автоматами FAMAS, що стріляли холостими патронами, довелося взяти багнистий окоп і захистити його від нападу ворога. 

Вулиця означає смерть

В іншому їм було доручено завоювати й утримати бутафорське село. Ключовий рефлекс, якому вчать французи, — це якнайшвидше піти з вулиць і сховатися, — сказав капітан Ремі, який стежив за тренуваннями з ведення бойових дій у міських умовах. «Вулиця означає смерть». 

На імітаційних полях битв жінки-перекладачі — єдині жінки — йдуть за військами, щоб пояснювати інструкції.

Окрім військової тактики, Україна звернулася до Франції з проханням підготувати майбутніх солдат до того, щоб витримувати суворі умови на полі бою та діяти в холодному та шумному середовищі без сну, повідомили французькі офіцери. Трупи мертвих тварин розкидають по траншеях, щоб можна було  звикнути до запаху смерті. Французькі війська розпочали раптові нічні атаки. 

Франція пообіцяла цього року навчити 7000 українців у своїй країні,  а також у Польщі через Місію військової допомоги Європейського Союзу Україні (EUMAM).

«Коли вони прибудуть на фронт, обов’язково буде шок, і моя роль полягає в тому, щоб зменшити  цей шок», – сказав капітан Ксав’єр. 

Вивчення уроків

Навчання українських військових коштує Франції близько 300 мільйонів євро, йдеться у звіті парламенту. Але французька армія також виграє. «Це в наших інтересах, підрозділи також проходять навчання, і це сприяє їхній підготовці, це взаємовигідна ситуація», — сказав підполковник Евен.

Французькі інструктори також отримують цінні відгуки від солдат, які мають досвід бою — те, що вони можуть використати, щоб підготувати Францію до війни високої інтенсивності. 

Довгий час навчання у Франції було зосереджено на боротьбі з повстанцями, що було корисно в таких місцях, як Малі та Афганістан. Війна в Україні змінила це. 

Війна повертає війська до окопів

«Усі повертаються до окопів», — сказав підполковник Ерван, який керує табором, додавши, що французи знову заглибилися в доктрини двох світових воєн і що окопи, побудовані для українців під час навчань, потім повторно використовують для навчання французькі війська. «Ми усвідомлюємо, що завтрашня війна також пов’язана з цим, і це навички, які ми повинні опанувати ще раз».

Інструкторам і слухачам заборонили обмінюватися номерами телефонів — з міркувань безпеки, а також тому, що в минулому французькі солдати були занадто емоційно прибиті та зламані, коли їхні колишні стажери гинули на полі бою. 

Коли сесія закінчиться, «настав час розірвати зв’язки», — сказав капітан Ксав’єр, «інакше, коли ми дізнаємося, що хтось помер, ми будемо зламані тим, що ми зробили не так».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі