Воєнний стан: що чекає військового, який не виконав наказ

Поділитися
Воєнний стан: що чекає військового, який не виконав наказ © Getty Images
Це стосується випадків, коли наказ порушує закон.

В Україні триває воєнний стан, який було оголошено через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час тисячі сміливих українців захищають нашу країну від ворога. Під час служби військові можуть зіткнутися з різними складними ситуаціями.

Юристка Лілія Мамедова пояснила, яку відповідальність може понести військовий, якщо він не виконав наказ командира.

Вона нагадала, що є категорія незаконних наказів.

До неї відносяться накази, які:

  • суперечать за змістом чинному законодавству;
  • віддані особою не в межах її повноважень і в неналежному порядку;
  • пов’язані з порушенням конституційних свобод та прав людини і громадянина України.

Незаконність наказу можна оцінити в кожному конкретному випадку. Це зробити достатньо складно в бойових умовах. Юристка зазначила, що незгода з наказом, його ефективністю та доцільністю сама по собі ще не означає, що наказ командира дійсно незаконний.

Серед різновидів незаконного наказу – злочинний наказ. Це наказ, який передбачає вчинення діяння, дії або бездіяльності, за які встановлюється відповідальність чинним Кримінальним кодексом України.

Головна характеристика наказу – його явна злочинність, тобто, очевидність як для командира, так і для військовослужбовця та інших осіб. Якщо навіть після написання рапорту чи уточнення командир вимагає від особи виконання явно злочинного наказу, треба оформити це документально та надати вищому керівництву.

Згідно зі статтею 403 КК України, невиконання наказу начальника, яке вчинене за відсутності ознак непокори в бойовій обстановці чи в умовах воєнного стану, карається позбавленням волі. Термін покарання – від 3-х до 7-ми років. Обов’язкова ознака об’єктивної сторони злочину – настання тяжких наслідків через невиконання наказу.

Відповідно до Дисциплінарного статуту та Статуту внутрішньої служби ЗСУ командир, тобто, начальник, відповідає за відданий наказ, його відповідність чинному законодавству та наслідки.

Вона зазначила, що кримінальній відповідальності не підлягає особа, яка відмовилась виконувати явно протиправне розпорядження або наказ. При цьому виконавець наказу може бути звільнений від кримінальної відповідальності, якщо він не міг усвідомлювати ті не усвідомлював злочинність наказу. У цьому випадку відповідальність стосується тільки особи, що віддала протиправний наказ.

Військовослужбовці мають право на певні виплати від держави. Нагадаємо, як військовому отримати оздоровчі виплати.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі