Мобілізація в Україні: юрист розповів про найпоширеніші порушення

Поділитися
Мобілізація в Україні: юрист розповів про найпоширеніші порушення
Експерт пояснив, як діяти у таких випадках.

Через військове вторгнення РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років. Під час мобілізаційних заходів іноді виникають  ситуації, коли представники ТЦК застосовують погрози. Адвокат, юрист судової практики ЮКК «Де-Юре» Юрій Сергієнко розповів виданню «Фокус» про найпоширеніші порушення під час мобілізації.

Він зазначив, що законодавством про мобілізацію формально передбачено такі етапи призову — виклик особи до ТЦК, уточнення її даних, проходження нею ВЛК після чого ТЦК приймає рішення про її відправлення до певної військової частини.

«Але затримання особи на вулиці, примусове тримання у приміщенні ТЦК, психологічний та фізичний примус щодо проходження ВЛК є фактично обмеженням волі, такі дії містять ознаки злочину передбаченого ч. 1, 2 ст. 146 Кримінального Кодексу України «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини», – сказав експерт.

За словами Сергієнка, у цьому випадку особа повинна вимагати спочатку припинення порушення її прав, а вже після цього почати виконувати свої обов’язки військовозобов’язаного.

Адвокат вважає, що ще однією проблемою є фіктивність військово-лікарської комісії, яку мають пройти призовники перед службою.

«Непоодинокі випадки формального підходу до проходження особою військово-лікарської комісії, коли особа наспіх оглядається медиками та одразу робиться висновок про її придатність до військової служби – без проведення попередніх аналізів та досліджень, без витребування від медичних закладів карток та інформації про стан здоров’я особи, без надання їй можливості надати самостійно інформації та документів щодо наявних у особи хвороб», — додав він.

Юрист пояснив, що якщо військовозобов'язаного примусово доставляють на ВЛК, то оскаржити такі дії представників ТЦК є досить проблематичним та неефективним через відсутність відповідної правової бази та судової практики.

«Слід зазначити, що органи поліції на даний час не розслідують відповідну незаконну діяльність ТЦК, всіляко ігнорують відповідні звернення родичів та представників затриманого, суди нерідко відмовляють у розгляді заяв та клопотань щодо незаконного тримання», – наголосив він.

Сергієнко підкреслив, що обов’язкове надання особі, що затримана ТЦК, адвоката на даний час не передбачене законодавством, але якщо особа або її родичі звернулися по допомогу до адвоката та уклали відповідний договір, то ТЦК не має права заборонити особі спілкуватися з адвокатом та отримувати від нього відповідні поради та інформацію.

«На практиці існують випадки, коли адвоката не допускають до підзахисного у ТЦК, коли адвоката також залякують примусовою мобілізацією», – резюмував експерт.

Нагадаємо, державою передбачено певні пільги для військовослужбовців. Вони стосуються безкоштовного проїзду, юридичної та медичної допомоги, оздоровлення дітей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі