Воєнний стан: чи можна оскаржити мобілізацію

Поділитися
Воєнний стан: чи можна оскаржити мобілізацію © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Юрист пояснив, чи можливо це зробити.  

В Україні триває загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час призивають чоловіків віком від 18 до 60.

Відомо про випадки, коли представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки порушують права військовозобов’язаних. Наприклад, ігнорують їх підстави для відстрочки. Юрист Ілля Шипко пояснив, чи можна оскаржити мобілізацію та яким чином це можна зробити.

Він підкреслив, що мобілізація – це сукупність заходів, які необхідно провести у зв’язку з військовим станом в країні. До одних з таких заходів й відноситься призов на військову службу по мобілізації.

«Помилково вважати, що з моменту отримання повістки особа вважається мобілізованою. Мобілізованою вважається особа, яка пройшла ВЛК та отримала мобілізаційне розпорядження. Якщо військовозобов’язаний, який отримав таке мобілізаційне розпорядження вважає, що воно є неправомірним, він має право його оскаржити»,– пояснив він.

Чи можна оскаржити мобілізаційне розпорядження

За інформацією Верховного суду України, мобілізаційне розпорядження є лише засобом оповіщення військовозобов язаної особи для її прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування. Тобто, це не є рішенням чи дією суб’єкта владних повноважень.

Отже, оскаржити мобілізацію в судовому порядку не можна. Але можна оскаржити висновок ВЛК за наявності достатніх для цього причин.

«Якщо детальніше це аналізувати, то потрібно зрозуміти, що перед мобілізаційним розпорядженням передує кілька етапів перевірки чи придатна особа до військової служби. Тобто, якщо при уточненні даних особою будуть подані документи, що дають право на відстрочку, то мобілізаційного розпорядження може й не бути. Або якщо особо не згідна з висновком ВЛК, то його також можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку», -  підкреслив юрист.

Він порадив для того, щоб не виникало суперечливих ситуацій з ТЦК та СП при проведенні мобілізації, варто заздалегідь підготувати пакет документів, які нададуть військовозобов’язаному право на відстрочку, якщо такі є. Оскільки такі документи повинні бути подані до початку вручення мобілізаційного розпорядження.

Українським законодавством передбачені категорії осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації. Нагадаємо, чи можуть призвати чоловіка, що здійснює постійний догляд за близькою людиною.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі