Витік секретних документів США: спецназ РФ зазнав значних втрат в Україні — WP

Поділитися
Витік секретних документів США: спецназ РФ зазнав значних втрат в Україні — WP © Міноборони Росії / Telegram
На відновлення знадобляться роки.

Війна проти України спустошила російські сили спецназу, і Москві знадобляться роки, щоб відновити їх. Про це пише The Washington Post з посиланням на секретні документи військових США, що просочилися в мережу.

Американські офіційні особи пояснюють свої оцінки тим, що російське командування надмірно покладалося на спеціалізовані підрозділи, які використовуються у складі фронтових піхотних з'єднань, які зазнали значних втрат убитими і пораненими.

Зазвичай спецпризначенцям доручають таємні місії з високим ступенем ризику - включно з очевидним наказом захопити президента України Володимира Зеленського, для виконання яких вони проходять найсучаснішу підготовку в російських збройних силах. Але коли Москва розпочала повномасштабне вторгнення минулого року, старші командири, які прагнули використати момент і скептично ставилися до майстерності своїх звичайних бійців, відхилилися від норми, віддавши наказ елітним військам вступити в прямий бій, згідно з висновками американської розвідки і незалежних аналітиків.

Аналітики вважають, що швидке виснаження російських спецпідрозділів з самого початку змінило динаміку війни, серйозно обмеживши можливості Москви застосовувати «таємну тактику» на підтримку звичайних бойових дій. Американські офіційні особи вважають, що приголомшливі втрати, яких зазнали ці підрозділи, зроблять їх менш ефективними не лише в Україні, але й в інших частинах світу, де діють російські сили, згідно з оцінками, що варіюються від кінця 2022 року до початку цього року.

Спустошення цих підрозділів також видно на супутникових знімках, що містяться у матеріалах витоку. Фотографії «до і після», на яких зображена база 22-ї окремої бригади спецназу на півдні Росії, згідно з документом, показують, що «всі, крім однієї, з п'яти російських окремих бригад спецназу, які повернулися з бойових дій в Україні наприкінці літа 2022 року, зазнали значних втрат».

На слайді представлені два фотознімки: один зроблений у листопаді 2021 року, за кілька місяців до початку вторгнення, а інший - роком пізніше. На першому зображений жвавий автопарк, що кишить автомобілями; на другому - те, що, за висновками американських офіційних осіб, є станом крайнього виснаження через кілька місяців після повернення бригади додому, де залишилося менше половини бронеавтомобілів «Тигр», які вона мала до розгортання в Україні. За оцінками, 22-га і дві інші бригади спецназу втратили від 90 до 95 відсотків особового складу.

Проблеми Росії поглиблюються втратою досвіду в її елітних військах. Солдати спецназу потребують щонайменше чотирьох років спеціалізованої підготовки, йдеться в американських документах, де також зроблено висновок, що Москві може знадобитися ціле десятиліття, щоб відновити ці підрозділи.

У документах не сказано, скільки спецназівців було вбито або поранено в Україні, але матеріали, посилаючись на перехоплення розвідки, оцінюють, що тільки один підрозділ - 346-й «втратив майже всю бригаду, залишивши в строю лише 125 військовослужбовців з 900 розгорнутого складу».

Аналітики американської розвідки відстежили кожен спецназівський підрозділ, який повернувся з України на південь Росії - за винятком одного: 25-го полку спецназу. Серйозні втрати особового складу і техніки, йдеться в документах, «можуть пояснити, чому немає чітких [розвідувальних] даних про їхнє повернення до гарнізону».

Оцінки американського уряду збігаються зі спостереженнями аналітиків. Військовий експерт і старший науковий співробітник Інституту зовнішньополітичних досліджень Роб Лі сказав, що оскільки російські мотострілецькі війська виявилися неефективними, командування РФ намагалося компенсувати це, перекидаючи на фронт елітні повітряно-десантні підрозділи, морську піхоту і спецназ, в тому числі під час невдалої спроби захопити Київ, а також для кампаній на сході і півдні.

За словами Лі, ця стратегія мала негайні наслідки. Російське командування, втративши найбільш підготовлених бійців, втратило й цінні навички, якими ці війська володіли від початку вторгнення і до минулої осені, в тому числі у сфері збору розвідданих і ведення розвідки.

«Це вплинуло на решту війни, тому що Росія втратила всі ці ключові можливості на передовій, які вони не могли легко замінити - як технічно, так і кадрово. Це вплинуло на те, що вони могли і не могли робити», - сказав він.

Лі також додав, що через кілька днів після початку війни спецпризначенці РФ прибули до міста Харків у невеликій кількості і без значної підтримки з боку звичайних військ. Багато з них загинули або потрапили в полон. Кілька їхніх спеціалізованих транспортних засобів було знищено, про що свідчать відео- та фотоматеріали.

Схожа ситуація склалася в Маріуполі на півдні, заявив Лі, і на Донбасі, де бої часто відбувалися в лісистій місцевості і регулярним російським мотострілецьким підрозділам було важко діяти. За словами Лі, спецназ РФ також діяв у місті Вугледар Донецької області, де українські та російські сили воювали протягом декількох місяців.

Солдат, який був у Вугледарі, розповів The Post, що хоча він не може підтвердити, що його підрозділ зіткнувся зі спецназом, це, ймовірно, було саме так, оскільки противники мали на озброєнні сучасні бронежилети, а також висококласні прилади нічного бачення і тепловізійну оптику. За словами солдата, ці ворожі війська діяли невеликими підрозділами, виконуючи традиційні розвідувальні та піхотні місії. Військовий говорив на умовах анонімності.

Очевидна смерть командира бригади спецназу у Вугледарі в лютому ще більше ілюструє масштаб проблем, з якими зіштовхнулася Росія, сказав Лі.

«Якщо такий високопоставлений воєначальник заходить так далеко вперед, то, ймовірно, щось не зовсім гаразд. Або втрати в цьому підрозділі занадто великі, або він використовується не за призначенням», - додав аналітик.

Втрати елітних військ матимуть каскадні наслідки для РФ, йдеться в документах, включаючи втрату певної здатності навчати воєнізовані групи нетрадиційній тактиці ведення війни, яку Росія використовувала для просування своїх інтересів за кордоном.

Зрозуміло, що спецназ - це обмежений ресурс, який не може бути легко поповнений, зазначив Лі.

«Незрозуміло лише, чи винесли звичайні російські командири уроки з того, що сталося в Україні, і як найкраще використовувати ці елітні сили. Пройде деякий час, перш ніж ми отримаємо повне розуміння того, як вони адаптуються», - додав він.

Про витік таємних документів у соціальні мережі стало відомо наприкінці минулого тижня. У них були описані плани Штатів і НАТО щодо посилення української армії перед запланованим контрнаступом у межах протистояння вторгненню РФ. Згодом в мережі виявили нову партію даних, які можуть детально розповідати секрети американської національної безпеки від України до Близького Сходу та Китаю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі