Вигода для військ РФ після підриву Каховської ГЕС може бути нетривалою — Bloomberg

Поділитися
Вигода для військ РФ після підриву Каховської ГЕС може бути нетривалою — Bloomberg © Maxar Technologies
Руйнування ГЕС створило бар'єр для українських сил, але зі спаданням рівня води ситуація змінюється.

Затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС позбавило українські сили можливості переправитися через Дніпро для підтримки контрнаступу. Проте ця перевага для Кремля може виявитися нетривалою, пише Bloomberg.

Нижче греблі вода вже почала відступати і врешті-решт поверне річку до її колишнього стану, хоча і з новими перешкодами, такими як винесені на берег міни та уламки. Вгору за течією, коли 230-кілометровий басейн Каховського водосховища спорожніє, з'являється абсолютно новий ландшафт, який потенційно може створити можливості для українських сил.

Bloomberg
Bloomberg

Інститут вивчення війни вже перемальовує свої карти поля бою, щоб відобразити раптове зменшення водного потоку, який відділяє українські сили від тимчасово окупованої території на східних берегах водосховища.

Гребля була зруйнована на тлі контрнаступу України, який планувався місяцями, щоб повернути тимчасово окуповані території.

Оскільки Україна розгортає західне озброєння вартістю в мільярди доларів уздовж фронту, що простягається на близько 1500 км, Дніпро є важливою частиною поля бою, забезпечуючи захист військам, що стоять один проти одного на більшій частині його південного сектора, і створюючи серйозну логістичну проблему для українських стратегів, які працюють над тим, як забезпечити свої війська на тлі просування вперед.

Остаточний масштаб цього бар'єру залежатиме від того, наскільки серйозно пошкоджена гребля, а також від мулу, який накопичився на дні водосховища з часу будівництва дамби в 1956 році.

«Ключовим питанням тут є висота греблі, яка залишилася під водою після руйнування. Ця висота визначає кількість води, яка залишиться», - сказав начальник відділу гідрології Національної метеорологічної служби України Ілля Перевозчиков.

Протягом століть Дніпро відігравав центральну роль в українській ідентичності та економіці. Радянські інженери перетворили річку на каскад з шести величезних водосховищ, кожне з яких має гідроелектростанцію для виробництва електроенергії для промислового центру на її берегах. Каховська ГЕС була останньою перед впаданням річки в Чорне море, утворюючи величезну природну перешкоду між двома арміями.

Але до неділі, 11 червня, рівень води у водосховищі впав приблизно наполовину, випустивши 73% його об'єму, повідомив директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота. За його словами, нові відклади мулу не дозволяють співробітникам «Укргідроенерго» перемістити станції моніторингу достатньо близько, щоб безпосередньо виміряти знижені рівні.

У середу, 14 червня, Сирота заявив, що рівень води у водосховищі, як очікується, продовжить падати, а паводкові води відступатимуть ще протягом тижня.

За словами Перевозчикова, поверхня під водою складається з мулу, і важко сказати, як швидко він висохне. Передбачити, що це, своєю чергою, означатиме для протиборчих сил, ще важче, враховуючи, що місцевість і її стан будуть абсолютно новими.

Оскільки затоплення наразі усунуло будь-яку загрозу з боку Дніпра, російське командування передислокувало війська з позицій уздовж річки, щоб зміцнити оборону далі на схід, заявила 11 червня заступник міністра оборони України Ганна Маляр.

Глава Кремля Владімір Путін назвав підрив «кращим» для РФ. Він сказав, що руйнування дамби зірвало ймовірний український план наступу через річку, а також поскаржився на низькі запаси сучасного озброєння в Росії і втрату 54 танків.

Якщо водосховище повністю спорожніє, Дніпро на ділянці від Нової Каховки до Запоріжжя стане значно меншою перешкодою для сил, які намагатимуться його перетнути, оскільки середня глибина становитиме близько 3 метрів, а не 16,5. Відстань, яку українським силам потрібно буде подолати на північ від греблі, також різко скоротиться з максимальних 23 кілометрів до приблизно одного кілометра.

Згідно з картами, створеними в 1954 році, незадовго до будівництва Каховської ГЕС, річка Дніпро також часто розділялася на менші русла. Початкове русло річки під водосховищем мало широкі болота, але також і мости через вузькі місця, в тому числі в Нікополі, розташованому на іншому березі Дніпра.

Дніпро перетинає Україну з півночі на південь і починається на болотистому південному краю російських Валдайських пагорбів, де Путін має одну з своїх президентських резиденцій.

Дамби на річці двічі підривалися під час Другої світової війни в межах оборонних операцій, хоча обидві ці тактики зрештою провалилися.

У 1941 році радянський диктатор Йосип Сталін підірвав першу греблю на річці, яку він збудував лише дев'ятьма роками раніше біля Запоріжжя, щоб уповільнити наближення німецьких військ. Повінь забрала життя від 20 тисяч до 100 тисяч людей, включно з радянськими військовими, яких не встигли попередити вчасно.

Німці відбудували греблю під час окупації, а потім знову підірвали її у 1943 році, оскільки використовували Дніпро для посилення оборонної лінії проти контрнаступу радянських військ.

Хоча роль у війні, яку цього разу відіграватиме руйнування Каховської ГЕС, залишається незрозумілою, його економічні наслідки передбачити легше. Водосховище живило численні заводи, атомну електростанцію в Енергодарі та найбільшу в Європі сільськогосподарську зрошувальну систему, а також канал, що забезпечував воду для Криму, який Путін анексував у 2014 році.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, лише втрата зрошувальної мережі позбавить води 584 тисячі гектарів земель, на яких у 2021 році було вирощено чотири мільйони тонн зернових та олійних культур на суму 1,5 мільярда доларів.

За словами головного економіста компанії Dragon Capital Олени Білан, незважаючи на удари по сільському господарству та металургійному виробництву, безпосередній економічний вплив затоплення не буде настільки значним, щоб змінити прогнози зростання.

Це пов'язано з тим, що економіка наразі розвивається краще, ніж очікувалося, хоча в довгостроковій перспективі руйнування греблі означатиме додаткові витрати на реконструкцію та відновлення після збитків, пояснила вона.

Російські війська підірвали Каховську ГЕС у ніч на 6 червня. У Головному управлінні розвідки України розповіли, що окупанти довго готувалися до теракту на станції. За даними президента Володимира Зеленського, знищити об'єкт ззовні фізично неможливо, тому підрив могли здійснити зсередини. Про те, що, швидше за все, саме РФ підірвала дамбу сказали й кілька західних лідерів.

Ігор Маскалевич переконаний, що катастрофа на Каховській ГЕС – не остання техногенна аварія, до якої повинна бути готовою Україна. Чому? Читайте в тексті "Каховка – анонсований злочин".

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі