Наразі тема постачання Україні боєприпасів з країн Євросоюзу обговорюється на трьох треках. Це і швидке відшкодування за надане озброєння, і спільні закупівлі, і забезпечення постачання у середній та довгостроковій перспективі. Про це розповів представник України при ЄС Всеволод Ченцова в інтерв'ю "Радіо Свобода".
За його словами, питання боєприпасів було у фокусі уваги неформальної міністерської зустрічі в Стокгольмі на початку березня, де був присутнім і міністр оборони України Олексій Рєзников.
"Ми працюємо з Європейською службою зовнішньої діяльності, з військовим штабом над тим, щоби держави-члени могли максимально швидко і комфортно для себе віддати нам те, що потрібно на полі бою саме сьогодні. Якщо вони швидко видадуть те, що є на складах, вони можуть претендувати на швидку компенсацію. Ці кошти можна використати в тому числі для того, щоби виробляти ці припаси. І це – перший трек" – каже Ченцов.
Аби забезпечити реалізацію цього першого кроку, держави-члени домовилися фактично виділити в рамках Європейського фонду миру окремий ресурс, з якого будуть в прискореному режимі компенсовуватися такі видатки.
"Другий – це спільні закупівлі. Ми сподіваємося, що буде знайдена оптимальна модель, з точки зору того, як цей процес буде координуватися. На сьогодні є пропозиція, щоб активно залучалася Європейська оборонна агенція. У держав-членів є також свої можливості та свій досвід. Також досвід у рамках НАТО", – продовжує Ченцов.
У цьому випадку Україні, як бенефіціару цього процесу, і державам-членам треба правильно скоординувати, щоби це працювало. І працювало швидко. Причому, спільні закупівлі мають працювати паралельно з системою відшкодування за надані боєприпаси зі складів країн ЄС.
"І третій трек – це як у середньо- і довготерміновій перспективі забезпечити планомірне поповнення цих ресурсів. Тут уже вступає в дію Єврокомісія, тому що саме вона розуміє, які повинні бути стимули для виробництва, які можливі пільги, яка може бути координація вже на загальноєвропейському рівні, на рівні індустрій", – резюмував Ченцов.
Тим часом німецький оборонний концерн Rheinmetall заявив, що може забезпечити Україну снарядами, та поки що не робить цього. У компанії заявили про відсутність відповідного замовлення від ЄС. На тлі війни Росії проти України після майже 20-річної перерви в Румунії відновлять виробництво пороху і боєприпасів.