Ракети великої дальності, озброєні касетними боєприпасами, є ключем до розблокування укріпленої оборони Росії, впевнений колишній американський радник головнокомандувача України Валерія Залужного Ден Райс.
Саме він, пише видання Newsweek, вплинув на липневе рішення Білого дому відправити в Україну вдосконалені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM) калібру 155 мм.
Тепер Райс наполягає на розширенні українського арсеналу касетних боєприпасів, закликаючи законодавців США схвалити передачу ракет M26 DCIPM, які будуть запускатись з високомобільних артилерійських ракетних систем — більше відомих широкому загалу як HIMARS.
«Якщо Україна отримає дві тисячі таких касетних ракет, я думаю, що війна закінчиться. Все дуже просто», — певен Райс, який зараз є президентом Київського американського університету.
За словами Райса, ракети дозволять українським військам полювати на російські артилерійські знаряддя — найбільших вбивць на полі бою, що їх постійно переслідують українські підрозділи, намагаючись прорвати російську оборону — на відстані до 45 кілометрів. Це більше ніж поточна відстань у 25 кілометрів, яка зараз досягається 155-мм снарядами DCPIM, які експлуатуються з липня.
«Фронтові батальйони росіян будуть знищені, так само, як і тиловий ешелон. Ми маємо десятки тисяч цих касетних ракет у Німеччині, які лежать і чекають на утилізацію. Замість того, щоб знищити їх — просто віддайте їх українцям. І вони виграють війну», — заявив Райс виданню.
«Метр за метром»
Російська артилерія — яку часто називають «богами війни» — є основою повномасштабного вторгнення Москви. Збройні сили Росії виявилися хоча й архаїчними, але все ще здатними мати надзвичайну руйнівну силу. Українські сили контрнаступу, які зараз шукають слабкі місця в оборонних лініях Росії, роблять це під нищівним вогнем.
«Якщо ви українська сила, яка намагається пробити двомильне мінне поле, ви йдете метр за метром. По вас стріляють тисячі російських гармат. Під вогнем ви намагаєтесь пробити мінне поле, на вас чекає небезпека у вигляді мін та російських безпілотників-камікадзе. А потім по вам починає працювати російська артилерія. Ви повинні позбавитись хоча б її», — пояснює він.
За його словами, наступальна артилерія має бути більшою за дальністю, щоб її не доводилось розміщувати на лінії фронту із ризиком втратити її.
Райс вважає, що ракети HIMARS DCIPM можуть зрівняти сили на полі бою і, до того ж, можуть бути поставлені у найкоротші терміни. Крім того, їх використання не потребує жодних додаткових навчань, адже ними стріляють із систем залпового вогню HIMARS і M270, які українці мають і ефективно використовують зі звичайними снарядами.
«Як офіцер американської армії, я б ніколи не вступив у бій без DPICM. Ніколи. Я б назвав це першочерговим. І якби командирам було наказано воювати без них, вони б назвали це незаконним наказом і змусили б командувачів піти відставку, оскільки вони не дають американським солдатам того, що їм потрібно», — наголосив він.
Райс високо оцінив результативність 155-мм трубчастих снарядів DCIPM, які вже є на озброєнні Києва.
Кожен такий снаряд покриває ціль 88 суббоєприпасами меншого розміру, а не одним великим вибуховим зарядом, забезпечуючи ширшу зону ураження.
«Коли російська артилерія є вбивцею номер один для вашого народу, вона стає вашою ціллю номер один», – сказав він.
За його словами, українські захисники дуже добре вміють ловити контрбатарейний вогонь — бачити на радарі російську гармату, і негайно відправляти точний удар у відповідь. Однак постріл простим суцільним снарядом на 25 кілометрів зменшує шанси знищити ворожу артилерію, а використання касетних боєприпасів збільшує їх у 88 разів.
«Якщо ви вистрілите тим самим снарядом, і він розірветься над головою, і впаде 88 суббоєприпасів, у вас буде у 88 разів більше вогневої потужності та шансів убити росіян. Ось чому артилерійські снаряди DPICM вже змінили правила гри. Це вже змінило те, як українці приймають рішення чи йти вперед і що росіяни збираються робити в обороні», — наголошує Райс.
Американське лицемірство
Водночас Райс засуджує позицію американської опозиції щодо надання касетних боєприпасів HIMARS більшого радіусу дії. Заявки на снаряд і ракету DCIPM були зроблені одночасно більше року тому, додав він.
«Тільки зараз — через 18 місяців війни — ми нарешті даємо Україні боєприпаси, які вони повинні були мати від початку: касетні боєприпаси», — говорить експерт.
Позицію Конгресу, який затвердив надання касетних боєприпасів для артилерійських снарядів, однак зволікає із наданнях таких самих ракет він назвав лицемірством.
«США затримують зброю, тому що ми вважаємо, що захищаємо майбутні покоління українців. Тим часом ми жертвуємо нинішнім поколінням, тому що не даємо їм належної амуніції», — говорить Райс, пояснюючи, що очистити територію після контрольованого використання Україною касетних боєприпасів буде значно простіше, ніж позбутися наслідків хаотичного і суцільного використання цього виду зброї, здійсненого російськими військами.
Занепокоєння з приводу ескалації, яке поділяють США та деякі їхні союзники по НАТО, часто розбивало надії України на сучасну зброю. Щоб забезпечити виконання зобов’язань НАТО щодо танків, знадобився рік, а на винищувачі та армійську тактичну ракетну систему MGM-140 — ATACMS Київ і досі чекає.
«Я думаю, що занепокоєння Держдепартаменту щодо ескалації стало «гальмом» для більшості систем озброєнь, вони завжди заявляють про свій страх перед ескалацією», — сказав Райс, припустивши, що нерішучість Білого дому постачати ATACMS викликана страхом, що Київ використовуватиме ракети великої дальності для знищення Керченського мосту.
Він також наголошує, що у зв’язку із погодними умовами жодних наступальних дій з жовтня по червень, швидше за все, не буде.
«І отже майже гарантовано, що якщо не дати їм потрібну зброю зараз, я маю на увазі в найближчі кілька тижнів, ми опинимося в замороженому конфлікті», — вважає він.
Райс додав, що відчуває зростаюче обурення проти Заходу в Україні.
«Доля цілої нації зводиться до кількох систем зброї, і натискання клавіші у Вашингтоні може врятувати десятки тисяч життів українців. Для цього потрібне лише політичне рішення... Все, що вам потрібно в цей момент, на мою думку, це ATACMS і, що найважливіше, ракети DPICM HIMARS», — підсумував він.