У WP розповіли, чому США не поспішають надавати Україні ракети ATACMS 

Поділитися
У WP розповіли, чому США не поспішають надавати Україні ракети ATACMS  © U.S. Army
У Пентагоні вважають, що Київ має більш нагальні потреби і кажуть про обмеженість власних запасів.

За словами американських чиновників, адміністрація президента США Джо Байдена, принаймні поки що, твердо тримається своєї відмови надсилати Україні далекобійні ракети ATACMS, попри зростання тиску з боку законодавців у Штатах і заклики уряду в Києві. Про це пише WP.

Наприкінці травня Байден, схоже, змінив своє попереднє тверде "ні" щодо можливості передачі ATACMS, вперше заявивши, що це "все ще в грі". Пізніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що він і Байден говорили про далекобійні ракети на саміті НАТО у Вільнюсі, але жодного рішення не було прийнято. 

Американські чиновники з оборонного відомства і адміністрації кажуть, що громадське сприйняття "якогось повільного, гравітаційного тяжіння" до схвалення передачі таких ракет зростає, але у політиці США не відбулося жодних змін і не було предметних дискусій навколо цього питання протягом місяців. Чиновники говорили на умовах анонімності.

Пентагон вважає, що Київ має інші, більш нагальні потреби, ніж ATACMS, і побоюється, що відправка в Україну достатньої кількості таких ракет, щоб змінити ситуацію на полі бою, серйозно підірве готовність США до інших можливих конфліктів.

За словами офіційних осіб, кількість ATACMS в американських арсеналах фіксована і очікує заміни на високоточну ударну ракету наступного покоління з більшою дальністю дії під назвою PrSM, яка, як очікується, надійде на озброєння до кінця цього року. Lockheed Martin все ще виробляє 500 ATACMS щороку, але вся ця продукція призначена для продажу іншим країнам.

Україна заявила, що ATACMS, дальність дії яких становить близько 300 км, необхідні для знищення командних пунктів і логістичних зон ворога далеко за лінією фронту.

"Без далекобійної зброї важко не тільки здійснювати наступальну місію, але й проводити оборонну операцію", - сказав Зеленський.

ATACMS дозволить українським силам завдавати ударів  по найвіддаленіших точках тимчасово окупованого Росією Криму від нинішньої лінії фронту.

Україна звернулася до своїх прихильників у Конгресі, багато з яких відвідали Київ або зустрічалися в інших місцях із Зеленським та українськими урядовцями. Тепер американські законодавці висувають дедалі гучніші вимоги до адміністрації Байдена схвалити передачу ракет.

Починаючи з минулого року, адміністрація Байдена називала кілька причин, чому вона не надає Україні ATACMS. Спочатку відмова була пов'язана з побоюваннями, що Україна може запустити ракети дальнього радіуса дії на російську територію, що призведе до ескалації війни в американсько-російську конфронтацію. Навіть постачання зброї, як публічно заявила Москва, перетнуло б червону лінію.

Якими б не були погрози Москви, ці занепокоєння, схоже, зменшилися. Адміністрація Байдена заявила, що задоволена публічними заявами і письмовими зобов'язаннями Києва не використовувати зброю, надану США, проти росіян за межами української території. Хоча урядовці в приватних розмовах визнають, що деякі порушення були, кажуть, що Україна в основному дотрималася цих обіцянок.

Велика Британія і Франція нещодавно передали крилаті ракети з радіусом дії близько 225 км - майже втричі більше, ніж ті, що раніше були доступні Україні, але менше, ніж радіус дії ATACMS, після того, як скоординували свої рішення зі Сполученими Штатами.

"Ми впевнені, що ця зброя буде використана Україною відповідно до домовленостей не атакувати російську територію", - заявив високопоставлений європейський чиновник.

Надання британських ракет Storm Shadow і французьких SCALP означає, що Україна має ще меншу потребу в ATACMS, заявляв заступник міністра оборони Пентагону з питань політики Колін Каль.

"Проблема зараз не в їхній здатності завдати удару вглиб окупованої Росією території. Вони мають таку можливість. Вони роблять це зараз. Російське командування і контроль, їхня логістика були підірвані в глибині", - сказав Каль.

За його словами, проблема не в сотнях кілометрів, а в кілометрі з мінними полями, які росіяни встановили разом з рядами траншей в оборонних лініях вздовж 600-кілометрової лінії фронту.

За словами голови Об'єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі, мінні поля є основною причиною затримки українського наступу. 

"Зараз [українці] зберігають свою боєздатність і повільно, цілеспрямовано і неухильно прокладають собі шлях через усі ці мінні поля. І це важка боротьба. Це дуже важка боротьба", - сказав Міллі.

"Різні військові ігри, які проводилися заздалегідь, передбачали певні рівні просування, і це сповільнилося. Чому? Тому що в цьому полягає різниця між війною на папері і реальною війною. Це реальні люди в реальних машинах, які дійсно розміновують реальні мінні поля, і вони дійсно гинуть", - додав він.

"Існує дуже обмежена кількість [ATACMS], доступних для експорту, і для більших відстаней, ніж може досягти GMLRS, українці отримали Storm Shadows і SCALPS", - сказав представник оборонного відомства. 

Обмежена кількість ATACMS є найбільш нагальною проблемою для американських військових. Хоча точна кількість таких ракет в американському арсеналі засекречена, компанія Lockheed Martin виготовила лише близько чотирьох тисяч із початку виробництва, багато з яких використовуються армією США в боях, навчаннях і періодичних випробуваннях.

Водночас майже 900 були продані союзникам і партнерам за кордон за останнє десятиліття - в тому числі 211 з початку повномасштабної війни РФ проти України, згідно зі списком закордонних військових продажів Державного департаменту. Вони були продані союзникам по НАТО, країнам Перської затоки, а також Тайваню і Австралії, як правило, у зв'язку з продажем HIMARS. У квітні адміністрація повідомила Конгрес про майбутній продаж 40 ракет Марокко.

Для виконання цих і майбутніх закордонних замовлень армія США підписала з 2018 року щонайменше три контракти з Lockheed Martin на загальну суму близько мільярда доларів на постійне виробництво ATACMS, які "наразі виробляються на повну потужність зі швидкістю близько 500 одиниць на рік на заводі Lockheed Martin в Камдені, штат Арканзас, за словами представника компанії, який відмовився назвати своє ім'я. Всі вони призначені для продажу за кордон.

Минулого місяця Комітет із питань збройних сил Палати представників включив кошти на відправку ATACMS в Україну в проект оборонного бюджету, а Комітет із закордонних справ Палати представників ухвалив двопартійну резолюцію, яка закликає США "негайно" надати ракети.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі