Війна в Україні протягом двох останніх тижнів не вщухала ні на мить, Різдво та Новий рік минули у звичному режимі. Президент Володимир Зеленський, майстер спілкування, виголосив чудово підібрану та щиру промову, яка була настільки гострою та зворушливою, наскільки це було необхідно.
Своєю чергою очільник Кремля Владімір Путін також виголосив надзвичайну промову, яка не могла бути більш відірваною від реальності. Автори промов і психолінгвістичні експерти, які створюють ці послання для передачі повідомлення такі розумні, що промова Путіна звучала майже цілком розумно та нормально. Про це пишуть у The Military Analyst.
Автори зазначають, що Путін святкував не просто новий рік, а 25-річчя на посаді. Династія Романових прийшла до влади в Російській імперії у 1613 році та правила 304 роки. Лише двоє лідерів — імператор Пьотр I (43 роки на престолі) та імператриця Катєріна II (34 роки) протрималися скільки-небудь довго. Остання була навіть не росіянка, а німкеня, яка позбулася свого чоловіка та зайняла його місце. Сталін правив СРСР 29 років. Таким чином, чинний російський очільник є четвертим найдовшим правителем Росії з 1613 року. Для країни, яка відома своєю історією палацових переворотів, це справжнє досягнення.
За словами Путіна, він перетворив Росію на те, чим тепер росіяни можуть пишатися. Він заявив, що хотів би раніше розпочати вторгнення в Україну, аби усі могли "знову стати щасливою родиною, якою були раніше". У відповідь на це автори зазначають, що "ностальгія є сильним наркотиком, якщо ви проводите з нею занадто багато часу".
Зазначається, що протягом останніх кількох тижнів у Росії набула чинності низка нових правил, зокрема заборона на "занадто гейський вигляд". Росіяни закликають жінок прийняти або принаймні бути більш терпимими до побутового насильства, щоб запобігти розпаду сімей, та розпочали нову кампанію, спрямовану на заохочення до збільшення народжуваності. Також скоро набере чинності план зі скорочення абортів з 12 тижнів до 9, що робить їх майже неможливими. Хоча маскулінність заохочується, а жінок закликають народжувати стільки дітей, скільки вони можуть, тому що швидкість відтворення росіян навіть уряд розглядає як "катастрофічну", у Москві не мають наміру зупиняти вбивство чоловіків на передовій.
Окрім цього, російський уряд видав указ, який зобовʼязує нелегальних мігрантів, які хочуть залишитися в Росії, до квітня пройти медогляд, скласти іспит з мови, іспит на базове розуміння закону та іспит з історії Росії (на основі того, як цю історію інтерпретує режим). Або ж вони можуть підписати контракт з Міноборони та поїхати воювати в Україну. Автори пишуть, що це нагадує ситуацію Кобяші Мару. Якщо ви обираєте варіант А, ви потрапляєте в армію в Україні через повістку, і вмираєте. Якщо ви обираєте варіант Б, ви також опиняєтесь в Україні і вмираєте.
У Росії таку політику вважають мудрою, адже в країні є 1,5 мільйона незаповнених вакансій у галузях, які мають значення для військової машини. Якщо вони проженуть усіх нелегалів, які водять таксі, працюють на низькокваліфікованих роботах, тоді це зробить тільки гірше для росіян, які роблять вигляд, що за межами Москви нічого не відбувається.
"Хто придумує такі правила, не усвідомлюючи наслідків? Мало того, ці люди платять податки, які потрібні державі. Якщо вони підуть, вони не будуть їм платити. Росія, здається, більше турбується про потреби держави, ніж про людей, які в ній живуть. Оскільки Росія вступає в "рік ветерана", давайте просто подивимося, чого вона досягла за минулий рік", — пишуть автори статті.
Російські "перемоги" у 2024 році
У 2024 році Росія втратила майже стільки ж солдатів, скільки за попередні два роки разом узяті: 427 тисячі. Захопили ж росіяни 4 218 квадратних кілометрів. Це територія, приблизно вдвічі більша за Велике Герцогство Люксембург в Європі, або графства Сомерсет у Великобританії, або в 1,3 рази більша за штат Род-Айленд у США.
Атака на Харків швидко забуксувала під Вовчанськом і відтоді нікуди не просунулась. Навіть зараз, не рахуючи Покровськ, російські війська знаходяться лише за 50 км від своїх вихідних позицій на Донбасі з 2022 року. Крим став настільки небезпечною територією, що для Москви майже неможливо проводити там військові операції. Кожен їхній крок врешті-решт помічають та реагують на нього.
Україна ж досягла майже повного військово-морського домінування у Чорному морі лише використовуючи флот морських безпілотників. Київ відігнав російські військові кораблі у Новоросійськ на протилежному узбережжі. Україна взяла під контроль майже усі газові та нафтові вишки, які росіяни використовували як радіолокаційні станції та станцї радіоелектронної розвідки. Проти морських безпілотників росіяни в основному використовували гелікоптери, а минулого тижня ми стали свідками того, як безпілотний морський безпілотник двома ракетами збив вертоліт Мі-8. Росіяни визнали, що втратили ударний гелікоптер.
"Не можна недооцінювати монументальний характер цієї сутички з точки зору морської війни та історії", — вказують у The Military Analyst.
Далі автори статті зазначають, що попри російські зусилля, Київ продовжує експорт зерна морем, що робить помітний внесок в українську економіку. Москва так і не змогла зупинити це, попри застосування ракет та безпілотників.
Попри на російські атаки на енергетику, українці все ще ходять на роботу, будують безпілотники та ракети, а цього року Україна матиме на 100% власне виробництво дронів без необхідності імпорту. САУ "Богдани" все ще сходять з конвеєрів, армія харчується, вона отримує постачання, зброя потрапляє на фронт. Це дало усім зрозуміти, що децентралізовані системи розподілу електроенергії насправді можуть бути кращими для навколишнього середовища та безпеки. Водночас Україна пошкодила майже усі російські нафтопереробні заводи.
Автори нагадують, що з початком року Росія втратила пʼять мільярдів доларів на рік доходу, адже через Україну нарешті припинився транзиту газу до Центральної Європи. За це дорого заплатила Німеччина, адже конкурентоспроможність її автомобільної промисловості залежала від дешевого газу. "Північний потік" 1 і 2 тепер фактично затоплені і, ймовірно, нежиттєздатні. Західній Європі здебільшого вдалося відвикнути від російського газу, ціни на енергоносії мінімальні в порівнянні з тими грошима, які Росія заробила в перший рік війни. Насправді виявилося, що Захід має опору, і зараз епоха російської енергетичної могутності в Європі майже закінчилася.
"Це величезна стратегічна поразка Путіна – він багато писав про енергію як зброю та її цінність як важіль впливу. Кажуть, що він був одержимий цінами на енергоносії", — зазначають автори.
У The Military Analyst нагадують й про російські процентні ставки, які становлять вже 21%. Зазначається, що вони вже повинні бути на рівні 23%, але Путін заблокував цей крок. Політичне втручання в ключову економіку є помилкою, про яку йому ще доведеться дізнатися.
Офіційно інфляція в РФ становить близько 9,6%, але на більшості рівнів, які мають значення для реальних людей, особливо бідних, вона значно гірша. Овочева інфляція становить 45-75%, м'ясо — 30%, риба — 35%. Ціни на дизельне пальне є найвищими за весь час, ціни на бензин не набагато нижчі.
Проблеми з інфраструктурою минулої зими спричинили обвал трьох великих дамб, а уряд Росії нічого з цим не робив. Не кажучи вже про збої соціального опалення, замерзання води в багатоквартирних будинках, прориви каналізації на вулицях Москви.
Крах режиму Башара Асада у Сирії автори називають приниженням, яке сталось через те, що війська диктатора не захотіли за нього воювати. Зазначається, що проблема режимів, які живуть мечем, полягає в тому, що якщо не ведеться нескінченна битва, а настає тиша, люди переоцінюють свої дії та мотивацію. Для багатьох ідея знову битися була просто занадто важкою, вони просто хотіли чогось іншого. І вони зрозуміли, що причиною багатьох їхніх страждань є Росія.
У статті також згадується й Курська операція. Автор вказує, що з самого початку був проти цієї атаки, а "головний офіцер, який її організував, навіть сказав, що він упевнений, для чого вони це роблять". Вказується, що "змішані повідомлення, що надходили з Києва в той час, були достатньою підставою для того, щоб зрозуміти, що вони не знали, як це виправдати". Попри втрату Україною багатьох територій у Курській області, росіяни зуміли зруйнувати власну дивовижну ефективність "зі швидкістю, яку важко збагнути навіть їм самим".
Україна створила щільну оборону, у боях гинуть тисячами північнокорейці. Автори згадують відео з російською медсестрою у Бєлгороді, яка сказала, що до них щодня прибуває до 1000 чоловіків.
"У багатьох з них половина голови, обгорілі обличчя, без рук і ніг, я не знаю, як я можу продовжувати це робити", - сказала вона майже плачучи.
У The Military Analyst пропонують зупинити війну та забиратися з України, проте визнають, що ця медсестра не може цього зробити. Але вона розкаже це своїй сім'ї та друзям, а вони — своїм. І ще багато хто побачить це відео. Тому що це реальність путінської війни.
Вказується, що Путін надто довго лякав Захід ядерною зброєю, аж поки він не перестав на це реагувати. А потім, коли кожну лінію, створену Путіним, було перетнуто, виявилося, що нічого не станеться, тому що він знає, і на Заході, що це лінія, яка змінить все, назавжди. З серпня 1945 року ніхто не використовував ядерну зброю у війні. Нікому ніколи не буде дозволено зробити це знову. Але говорити про це — частина його програми рефлекторного реагування. На Заході чують погрозу і потім з переляку бігають, кричать і кажуть, що потрібно зупинити за будь-яку ціну те, що сьогодні засмучує Путіна. Це все слова, які зараз трохи змаліли до безглуздості, і можна помітити, що останнім часом вони звучать дещо рідше, ніж раніше.
Російську балістичну ракету середньої дальності "Орєшнік" там також називають "величезною помилкою". Вказується, що удар по "Південьмашу" у Дніпрі був демонстрацією можливостей, і росіяни "з таким же успіхом могли б скинути кокосові горіхи". Пошкодження були мінімальними, це було надзвичайно вражаюче, трохи схоже на перший фільм "Зоряний шлях". Це була дурна і легковажна відповідь на застосування ATACMS — і вони, мабуть, зрозуміли це, тому що це більше не повторилось. Це був трюк, який продемонстрував відчай і безсилля, а не рішучість.
"Отже, ось деякі з багатьох "перемог" Росії у 2024 році. Це історія про зростаючі втрати, в людях, матеріальних цінностях. Зростаючий відчай, зростаючий деспотизм, і все це заради чого? Землі, яка здебільшого складається з полів і лісів. Територія, мабуть, менша за найбільший китайський радгосп. Перемога, Владімір? Я дуже сумніваюся", — резюмує автор.