У світі є 4 881 590 наших біженців. Ризики втрати українського "золотого запасу" вкрай високі — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У світі є 4 881 590 наших біженців. Ризики втрати українського © depositphotos / ArturVerkhovetskiy
Агенство ООН не лише рекомендує поліпшити умови в Україні, але й умови для їх комфортного перебування за кордоном. А це фактично призводить до асиміляції та ... неповернення. 

Різні дослідницькі центри дають різні показники чисельності українських біженців на основі власних розрахунків і припущень. Найточніші дані, ймовірно, дає Агентство ООН у справах біженців, оскільки збирає дані офіційних джерел. Так, за рік великої війни, з 24 лютого 2022 року до 28 лютого 2023-го, на кордоні України із сусідами було зафіксовано 19 080 271 перетинів у бік Європи та 10 635 028 — у зворотному напрямку. Отже, в Європі перебувають 8 445 243 українці, однак не всі вони є біженцями. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA"Як повернути українців в Україну?" пише Олександр Сергієнко. 

Значна кількість людей за цей рік перетинала кордон по кілька разів, крім того, є заробітчани, студенти та інші, очевидно, вони не тікали від війни, а поїхали за кордон у справах. Тому слід розрізняти українців за кордоном і власне біженців, юридично коректно буде називати такими лише тих, хто офіційно звернувся до уряду країни перебування, щоб зафіксувати такий статус, поясню автор статті. Агентство ООН у справах біженців з України подає таку цифру — 4 881 590 осіб (на 28 лютого ц. р., вона оновлюється щотижня). Хто це?

За даними Євростату (наведеними в зазначеному звіті), 50% біженців з України — це жінки, 13 — чоловіки та 37% — діти, отже, за кордоном зараз перебуває понад 1 млн 806 тисяч дітей-біженців. Крім того, очевидно, є значна кількість молодих людей, яким за рік війни виповнилося 18 років і вони пішли вчитися в європейські університети та коледжі.

"Це все «золотий запас країни», і його боляче втрачати не лише дідусям і бабусям, які залишилися в Україні, а й суспільству в цілому, - зазначає Сергієнко. - А такі ризики вкрай високі. Так, Агентство ООН у справах біженців рекомендує не лише поліпшити умови в Україні, які дадуть біженцям можливість повертатися, а й поліпшити умови їхнього перебування в країнах перебування, що фактично веде до їхньої асиміляції та… неповернення". 

Як уже зазначалося, крім тих 12%, що готові повертатися в найближчі три місяці, є 65%, які теоретично готові, але чекають кінця війни. Й тут постає запитання: що вважати кінцем війни?

"Навіть за умови, що українські війська звільнять усю окуповану територію та вийдуть на кордони 1991 року, чи стане це сигналом для таких біженців? Адже загроза ракетних ударів, та й сама присутність такого сусіда, як фашистська РФ, нікуди не подінуться, - зазначає Сергієнко. - Отже, влада та суспільство мають готуватися довгі роки, ба більше, десятиліття жити в стані існування загрози з півночі. Й це в найліпшому варіанті". 

Більше матеріалів Олександра Сергієнка читайте за посиланням.  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі