У НАТО обрали рішення для боротьби з російськими КАБами

Поділитися
У НАТО обрали рішення для боротьби з російськими КАБами © Згенеровано Grok 3 за запитом ZN.UA
Розробка з України також увійшла до числа найкращих.

Командування НАТО з питань трансформації успішно завершило 15-й конкурс інновацій (Innovation Challenge), присвячений пошуку рішень для боротьби з керованими авіабомбами, зокрема російськими комплектами УМПК. Три команди, що запропонували найефективніші розробки, отримали відзнаки та підтримку з боку інноваційної екосистеми Альянсу.

Про це повідомляють аналітики Defense Express.

Переможці конкурсу та їхні рішення

Перше місце посіла французька компанія Alta Ares, яка розробила систему на основі штучного інтелекту для виявлення, ідентифікації та прогнозування траєкторії польоту плануючих бомб. Ця технологія базується на адаптованій платформі, раніше створеній для розвідувальних місій в Україні. Її алгоритми аналізують відео та акустичні сигнали, дозволяючи:

  • оперативно оповіщати військових у зоні потенційного ураження для активації засобів радіоелектронної боротьби та укриття;
  • прогнозувати можливі напрямки атак, що дає змогу здійснювати превентивні дії.

Другим став німецький стартап Tytan Technology, який запропонував зенітний дрон Tytan. Цей безпілотник, розроблений для перехоплення КАБів, уже пройшов випробування в Україні в грудні 2024 року. Його характеристики:

  • дальність польоту ‒ понад 15 км,
  • швидкість ‒ понад 250 км/год,
  • бойова частина ‒ 1 кг,
  • наведення здійснюється за допомогою машинного зору.

Третє місце посів ще один французький стартап Atreyd, який запропонував створення рою автономних дронів-камікадзе. Його концепція передбачає формування "стіни дронів" для перехоплення авіабомб у польоті. Система використовує ультразвукове виявлення та наведення на ціль.

Український внесок

Загалом у фінал Innovation Challenge із 40 поданих заявок вийшли 13 команд. Три переможці отримали високу оцінку України як розробники, що відповідають поточним викликам на фронті. Зокрема український військовий, який перебуває на передовій, був серед членів журі.

Примітно, що серед фіналістів опинилася й українська команда Night Watch, хоча участь компаній поза межами НАТО офіційно не оголошувалася. Відомо, що її розробка Night Watch Lima ‒ це комплекс РЕБ, призначений для протидії керованим авіабомбам.

"Цікаво, що у питанні кінетичній протидії більшість команд зійшлись на дронах, з ухилом на ройове використання, одна із систем дозволяла одночасне керування 200 дронами, а також їх мінімальну ціну. Також увага приділялась системам РЕБ, які нівелюють точність наведення, бо у російських КАБах використана супутникова система навігації. При цьому зазначено, що одна з таких систем РЕБ з використанням алгоритмів штучного інтелекту вже дуже добре зарекомендувала у бойових умовах.

Також згадана пропозиція щодо використання мікрохвильової енергії для випалення електроніки. Але жодного разу не згадано про бойові лазери, що прямо натякає на складощі розгортання такого озброєння у короткостроковій перспективі", ‒ зазначили аналітики Defense Express.

Очільник Командування НАТО з питань трансформації П’єр Вандьє оголосив, що наступний конкурс Innovation Challenge у червні 2025 року буде присвячений боротьбі з дронами на оптоволокні.

Як писав Forbes, ще рік тому російська авіація щодня скидала близько сотні керованих бомб по всій лінії фронту. Вони сприймалися як "чудо-зброя" через високу ефективність, тоді як в України практично не було засобів протидії. Однак завдяки розвитку технологій та застосуванню РЕБ російські війська втратили цю перевагу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі