Російські КАБи суттєво змінили ситуацію на полі бою, а з висувними крилами та супутниковою навігацією вони перетворилися на високоточну зброю. Та минулого тижня представник Повітряних сил ЗСУ повідомив, що захисникам вдалося ліквідувати один з таких боєприпасів у Запорізькій області, додавши, що це вже не перший випадок. У мережі заговорили про нову зброю Сил оборони, здатну протистояти такому озброєнню, інформує Forbes.
КАБи важкі (окремі моделі можуть важити до 3 тонн, хоча стандартна вага — близько тонни), розмах їх крил становить менш як сім футів. Вони малопомітні на радарах, що робить їх відстежування та перехоплення складними. Також авіабомби не мають гарячого реактивного вихлопу, що робить неефективними проти них використання установок типу Stinger, оснащених інфрачервоним наведенням. Крім того, вони мають товстий сталевий корпус без уразливих двигунів або паливних баків.
Експерти вважають, що є лише один варіант протидії КАБам — ураження їхніх носіїв. Та це не всі способи. Нещодавно Директорат НАТО з питань трансформації оголосив про "інноваційний виклик" у питанні боротьби з плануючими бомбами. Серед варіантів протидії — електронні перешкоди, запобігання зльоту носіїв і безпосереднє знищення бомб у повітрі, а також залучення машин зі штучним інтелектом та установок, які проходять машинне навчання.
Раніше Україна вже застосовувала такі підходи — у боротьбі з безпілотниками. Як наслідок, проти розвідувальних БпЛА були застосовані FPV-дрони-перехоплювачі, інтегровані в сенсорну мережу з інтелектуальним управлінням, а для знешкодження Shahed створили вогневі групи, оснащені прожекторами та автоматичними гарматами.
Медіа припускає, що для ліквідації КАБів буде винайдено метод, який буде чимось середнім між цими способами. Він повинен буде включати радари чи інші сенсори для виявлення загрози, систему управління для координації оборони, а також ефектори. Мова йде про недорогі керовані ракети на кшталт Vampire, зенітні гармати типу Skynex або нові високошвидкісні дрони-перехоплювачі, такі як Wild Hornets Sting. В НАТО наголошують, що в цьому плані головне — це масштабність.