Знищення російськими окупантами Каховської гідроелектростанції, ймовірно, уже завдало збитків довкіллю на близько 1,5 мільярда євро. Йдеться, зокрема, про шкоду для лісу та водних ресурсів, заявив глава Херсонської ОВА Олександр Прокудін у Telegram за підсумками засідання комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування.
"Орієнтовна сума збитків довкіллю через підрив Росією Каховської ГЕС вже становить понад 1,5 млрд євро. Затоплено близько 55 тисяч гектарів лісу. Води, що стала непридатною до використання через цей теракт, вистачило б, аби поїти весь світ протягом двох днів", – написав він.
За його словами, на засіданні обговорили низку питань щодо поліпшення екологічної ситуації на півдні України. Зокрема, йдеться про постійний моніторинг стану довкілля та епідеміологічної ситуації, "невідкладне" буріння додаткових свердловин, забезпечення жителів питною водою, евакуацію і відновлення регіону.
"Також одне з питань – це державний контроль за ціноутворенням на питну воду в Херсонщині. Тут позиція чітка – ніхто не має права наживатися на чужому горі", – наголосив Прокудін.
Двома днями раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль казав про орієнтовну суму збитків від підриву Каховської ГЕС у 55 млрд гривень. Це приблизно на п'ять мільярдів менше за названу главою Херсонської ОВА суму.
Через підрив росіянами Каховської ГЕС опинилися під водою 600 квадратних кілометрів Херсонської області, з них 32% – правобережжя та 68% – лівий берег. На Херсонщині та Миколаївщині внаслідок підтоплення загинули щонайменше десять людей, ще 42 громадянина вважаються зниклими безвісти. 9 червня почала спостерігатися тенденція до зниження рівня води в зоні підтоплення. Вода в Миколаївській та Херсонській областях продовжує спадати.
У Головному управлінні розвідки України розповіли, що окупанти довго готувалися до теракту на ГЕС. За даними президента Володимира Зеленського, знищити об'єкт ззовні фізично неможливо, тому підрив могли здійснити зсередини. Про те, що, скоріш за все, саме Росія підірвала дамбу сказали й кілька західних лідерів. Після повного руйнування Каховської ГЕС рівень води в Каховському водосховищі впав нижче "мертвої точки" 8 червня.
Ігор Маскалевич переконаний, що катастрофа на Каховській ГЕС – не остання техногенна аварія, до якої повинна бути готовою Україна. Чому? Читайте в тексті "Каховка – анонсований злочин".