Оцінюючи поле бою після майже двох років війни, вищі російські та українські генерали роблять однакові висновки: танки, пілотована авіація та традиційні маневрові сили — це "легка здобич", в той час як сучасні безпілотники та цифрові системи управління можуть мати вирішальний вплив. Росія усвідомила те, що Україна зрозуміла понад рік тому — це "війна алгоритмів", у якій цифрова розвідка і системи наведення цілей переписали правила війни. У новому просторі бойових дій пересування великих підрозділів миттєво стають помітними й вразливими, зазначає The Washington Post.
Цей погляд на оцінки російських і українських військових став можливий завдяки опублікованим за останні два тижні коментарям двох воєначальників — колишнього начальника російського Генштабу генерала Юрія Балуєвського і головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Тактична революція в Україні підкреслює, чому відмова Конгресу схвалити продовження військової підтримки Києва з боку США буде настільки руйнівною.
У той час як Росія дедалі більше опановує цифрові технології ведення війни, Залужний занепокоєний, що Україні заважає "виснаження запасів ракет і боєприпасів у наших партнерів" і "труднощі наших союзників у визначенні пріоритетів підтримки". Танк "став однією з головних жертв бойового досвіду останніх двох років", оскільки перетворився на "ціль, яку легко можна виявити й легко вразити" і "виявився дуже вразливим для мін".
"Неможливість зосередження військ... змушує нас вести бойові дії невеликими підрозділами та окремими бойовими машинами", — стверджує Балуєвський.
Російський генерал переконаний, що перевага артилерії НАТО очевидна. Війна в Україні "виявила значне відставання російських артилерійських і ракетних систем і вимагає їхнього першочергового радикального переозброєння в найближчі кілька років".
Переможцями в цій війні стали БПЛА. Залужний погоджується, що "безпілотні системи, поряд з іншими новими видами озброєнь, є практично єдиним інструментом для виходу" з глухого кута війни.
Урок для США, крім нагальної необхідності продовжувати військову допомогу Україні, полягає в тому, щоб зосередити цю підтримку на високотехнологічній зброї, яка має значення. Зброя, що викликає нескінченні суперечки, як-от танки та винищувачі F-16, менш важлива, ніж безпілотники, зенітні установки та засоби радіоелектронної боротьби. Найкращою зброєю сьогодні, погоджуються російський і український генерали, можуть бути невеликі дешеві системи, як-от FPV безпілотники, що летять до цілі і яких практично неможливо зупинити.