Цивільний заручник із Херсона: «Із зав’язаними очима ми не бачили сходинок перед собою, про них нам нагадували електрошокером»

ZN.UA
Поділитися
Цивільний заручник із Херсона: «Із зав’язаними очима ми не бачили сходинок перед собою, про них нам нагадували електрошокером» © Фото надане автором

З-поміж усіх українських регіонів найчастіше росіяни викрадають людей на Херсонщині. За даними дослідження ZMINA, з початку повномасштабної війни РФ викрала 562 активних громадян України, зокрема волонтерів, освітян, журналістів, священників, представників органів місцевого самоврядування. 258 із них — мешканці Херсонської області.

Журналіст Олександр Тарасов був волонтером і одним із організаторів мітингів на підтримку України в місті Херсон 2022 року.

На початку березня, відразу після завершення чергової акції протесту проти окупації Херсона, Олександра затримали співробітники ФСБ Росії.

Фото надане автором

«Я йшов вулицею, раптом переді мною зупинився мікроавтобус, з якого вистрибнули двоє в балаклавах і затягли мене в машину. Вони наставили на мене пістолети, надягли на руки кайданки, заклеїли очі скотчем і повезли до будівлі Херсонської ОДА, де потім улаштували допит», — розповідає Олександр.

Під час допиту представники російських спецслужб застосовували щодо Олександра різні види тортур, зокрема електричний струм.

«Приєднували електроди до вух, кінчиків пальців, спини та пропускали струм. Це тривало кілька годин. Після цього сказали, що в мене є вибір: або я озвучую підготовлений ними текст на відео, або тортури буде застосовано не лише щодо мене, а й щодо членів моєї родини — двох синів і матері. Так вони мене лишили до ранку. На ранок мої руки від кайданків були розрізані в кров аж до м’яса», — розповідає Олександр.

Чоловік був наляканий погрозами стосовно своїх близьких і погодився записати відео, після чого його протримали чотири дні пристебнутим кайданками до батареї. На голові був мішок.

«Я не міг ні лягти, ні випростатися. Годували раз на два дні», — каже Олександр.

Ще за кілька днів Олександру сказали, що відвезуть його на розстріл, однак за кілька годин доправили до Криму, в приміщення ФСБ РФ, а згодом — до сімферопольського СІЗО №1.

У СІЗО з нього та інших затриманих українців знущався спецназ ФСБ.

«Протягом двох тижнів нас виводили на п’ятихвилинні прогулянки з мішком на голові, у зігнутому положенні, із зав’язаними очима. Ми не бачили сходинок попереду, про них нам нагадували електрошокером», — розповідає чоловік.

Наступні два місяці в СІЗО №1 перетворилися на справжнє пекло. Олександра катували під час кожної перевірки, двічі на день виводили з камери, ставили «на розтяжки», били електрошокером так, що він падав з ніг.

«Навіть за погляд могли вдарити, я мав перебувати в зігнутому положенні й не піднімати очей. Підйом був о 6 ранку, відбій — о 22 годині. Весь цей час мені не дозволяли прилягти, я мав стояти», — згадує він.

Протягом шести місяців Олександра не виводили на прогулянки, однак вікна тримали відчиненими по два-три дні. У березні-квітні було дуже холодно, й аби хоч якось зігрітися, Олександр безперервно ходив по камері. В душ відводили раз на два тижні й давали лише три хвилини, щоб помитися холодною водою.

«Незаконний арешт цивільних осіб, катування чи нелюдське поводження, як і умисне заподіяння сильних страждань або серйозних тілесних ушкоджень є воєнними злочинами», — пояснює адвокатка Правозахисної групи «СІЧ» Марина Кіптіла. 

Майже за рік по затриманню, в лютому 2023-го, Олександра відпустили, та перед тим змусили підписати протокол, у якому було написано, що він не потребує адвоката і що психологічного та фізичного тиску на нього не чинили…

У березні 2023 року Олександр прибув до Німеччини до своєї родини.

Правозахисниця Марина Кіптіла задокументувала злочин, скоєний російськими військовими щодо Олександра, й допомагає йому притягнути винних до відповідальності. 

«Олександр мав право звернутися до ЄСПЛ зі скаргою на порушення статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод протягом чотирьох місяців після виходу з полону, оскільки порушення його прав відбулося до моменту виходу РФ із Ради Європи, тобто до 15 вересня 2022 року включно. І попри те, що Росія вийшла з Ради Європи, згідно з міжнародним законодавством, вона має відповідати за порушення гарантованих Конвенцією прав», — сказала Марина Кіптіла.

Адвокатка написала скаргу в інтересах Олександра до ЄСПЛ і сподівається, що він зможе отримати грошову компенсацію.

«Наразі інформації про прийняття скарги до розгляду немає, однак ми очікуємо на гарні новини», — прокоментувала Марина Кіптіла.

За даними Головного слідчого управління Нацполіції України, з початку повномасштабного вторгнення РФ станом на 6 червня 2023 року потерпілими від насильницьких зникнень стали майже 8800 цивільних, 10 200 осіб вважаються зниклими безвісти. 

Загалом станом на травень 2023 року в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, налічується понад 23 тисячі людей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі