Громадяни України, які стали на захист країни, мають право на отримання статусу учасника бойових дій (УБД). Процедура отримання УБД зазнала значних змін за час повномасштабної війни.
Видання NV розповіло, хто може отримати цей статус у квітні.
У червні минулого року почав діяти закон 3637-IX, який затверджує порядок оформлення статусу УБД у «Дії». А у вересні Кабмін також ухвалив порядок автоматичного отримання УБД під час воєнного стану.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» постановляє, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Статус УБД можуть отримати військові:
- Збройних Сил України;
- територіальної оборони України;
- Нацгвардії України;
- СБУ;
- Служби зовнішньої розвідки;
- Держприкордонслужби;
- Державної спеціальної служби транспорту;
- військовослужбовці військових прокуратур;
- поліцейські;
- особи рядового, начальницького складу ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби;
- особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб в захисті України» у складі добровольчих формувань у взаємодії із ЗСУ, ДПСУ, Нацполіцією, НГУ, СБУ та іншими утвореними відповідно до законів України формуваннями брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України;
- співробітники Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції та перебували безпосередньо в районах її проведення. Особи, які брали участь у забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ.
Нагадаємо, чи можна відновити втрачене посвідчення учасника бойових дій.