США знову недооцінюють Україну — Київ роздратований через скепсис у "злитих" документах

Поділитися
США знову недооцінюють Україну — Київ роздратований через скепсис у © Міноборони України
Така недовіра з боку основного союзника, на думку України, може спричинити скорочення допомоги.

Українські чиновники обурені витоком секретних документів розвідки Сполучених Штатів, які були опубліковані в соціальних мережах, пише POLITICO.

Однак це обурення пов’язане не так із оцінками готовності та стійкості української армії чи висвітленими недоліками в озброєнні, включно з ракетами протиповітряної оборони, як із песимізмом щодо шансів України відвоювати значну частину території під час очікуваного в найближчі місяці контрнаступу.

Публічно українська влада применшує витоки, заявляючи, що вони не вплинуть на відносини між Києвом і Вашингтоном. А після телефонної розмови з державним секретарем США Ентоні Блінкеном 11 квітня міністр закордонних справ України Дмитро  Кулеба  написав у Twitter, що «Державний секретар  підтвердив непохитну підтримку США та рішуче відкинув будь-які спроби поставити під сумнів здатність України перемагати на полі бою».

Однак за лаштунками українські посадовці менш стримані в оцінках на тлі зростання недовіри. Двоє українських високопосадовців, які спілкувалися з POLITICO на умовах анонімності через делікатність питання, повідомили, що секретні документи відображають давні погляди скептиків у вищому ешелоні Пентагону та Ради національної безпеки США.

«Рік тому вони стверджували, що ми не зможемо протриматися перед лицем російського вторгнення довше кількох днів», — сказав один з чиновників.

Тому до викладених у документах висновків про те, що від українського контрнаступу можна очікувати лише «скромних здобутків», варто ставитись так само із певною долею скептицизму, вважає один із радників керівництва України.

Інше джерело додає, що применшення перспектив контрнаступу України може мати негативний вплив на європейських союзників, ускладнюючи їх переконання в необхідності поставок більш досконалої зброї у найшвидші терміни, що зменшує  шанси ЗСУ на результативність.

Це занепокоєння також поділяють деякі генерали США у відставці, як-от Бен Ходжес, колишній командувач армією США в Європі та ветеран Іраку та Афганістану. 

«Якщо цей витік є справжнім, то це самоздійснюване пророцтво адміністрації США, яка не говорить, що Україна має перемогти, тож надає можливості для фактичної перемоги дуже повільно», — написав він у Twitter у середині тижня. 

Ходжес є набагато більш оптимістично налаштованим щодо перспектив України, ніж голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі. Він є послідовним прихильником того, щоб Україна вела боротьбу за анексовані території включно із захопленим Росією у 2014 році Кримом.  Він  також стверджував що коливання Заходу  щодо того, що і коли постачати, а також внутрішні дебати між західними союзниками та в адміністрації президента США Джо Байдена щодо поставок зброї ризикують спричинити деморалізуючий ефект.

Ходжес висловлював побоювання,  що відмова від військової підтримки підживить потребу в компромісах і переговорах.

Українські офіційні особи вже давно розчаровані зволіканням з боку Вашингтона, а також деяких інших західних союзників, зокрема Німеччини, коли справа доходить до надання сучасної зброї та озброєння. Вони вважають керівництво Пентагону особливо впертим і обережним, тоді як Державний департамент США під керівництвом Блінкена надає набагато більшу підтримку.

«Я думаю, що і в адміністрації, і на Капітолійському пагорбі є деякі чиновники та законодавці, які прагнуть регулювати безпекову допомогу таким чином, щоб стимулювати українців укласти якусь угоду, яка, боюсь не відповідає ані інтересам України, ні інтересам Заходу», – сказав один із консультантів українського уряду, який мешкає у США і відмовився назвати своє ім’я для цієї статті, адже не уповноважений спілкуватися зі ЗМІ.

«Все змінювалося протягом останнього року. Спершу головним прихильником стриманості був радник США з питань національної безпеки Джейк Салліван, тому упродовж цілих 10 днів після вторгнення ми не отримали жодної ракети «Стінгер», оскільки всі помилково припускали, що Київ впаде. Його обережність частково була причиною того, що в перші пів року допомога була млявою. Однак згодом його поглядм дещо змінились і допомога почала надходити вільніше», – вважає радник.

Втім, додав він, на думку української влади Салліван зараз знов повертається до позиції, що війну слід припинити, отже, це вплине на надання Україні безпекової допомоги.

«Блінкен є дуже надійним з точки зору потужної підтримки українців, але він довів, що є менш впливовим і менш ефективним з точки зору переконання президента Байдена», — додав співрозмовник.

Предметом суперечок є і те, наскільки інформація, що міститься у оприлюднених документах розвідки, є корисною для росіян. 

12 квітня міністр оборони Олексій Резніков заявив, що витік містив суміш правдивої та неправдивої інформації. Виступаючи на конференції в Мадриді, він додав, що ця інформація вже застаріла і значно відрізняється від актуальної.

Деякі деталі, що містяться в документах, зокрема про навчання та допомогу Заходу та розмір українських батальйонів, а також темпи використання Україною ракет і артилерійських снарядів, можуть бути корисними. Але про те, що постачання в Україну скорочуються, вже неодноразово повідомлялось публічно, так само, як і про занепокоєння щодо стану  української протиповітряної оборони.

Починаючи з листопада, сама Україна не приховувала, що відчайдушно потребує значної кількості систем протиповітряної оборони та винищувачів як для захисту інфраструктури країни від російських ракетних і повітряних ударів, так і для захисту сил на лінії фронту. Тому оприлюднені у витоках дані не є новиною для Росії, заявили українські чиновники.

Важливим є те, що документи не розкривають натяків на українські бойові плани для контрнаступу,  що може бути пов’язано з українською далекоглядністю. Україна упродовж тривалого часу обережно ставилася до того, якими оперативними деталями вона ділиться зі США та іншими союзниками саме через побоювання витоку інформації. 

«Ми не надаємо США всю інформацію, навіть про те, де знаходяться підрозділи, їхні обсяги та можливості», — розповів POLITICO один з військових. 

За його словами, США допомагали українцям розробляти різні сценарії контрнаступу, але остаточне рішення про те, куди і як завдавати удари, ретельно охороняється. 

Радник президента України Володимира Зеленського заявляв CNN, що після витоку інформації Київ вже вніс зміни у деякі військові плани — не стратегічні, а тактичні. І в ЗМІ з’явилися припущення про те, чи витік інформації став причиною затримку в початку довгоочікуваного контрнаступу, який, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, ймовірно відбудеться влітку замість запланованого навесні.

Однак відмова від наступу, ймовірно, більше пов’язана з поставками зброї, яку українці відчайдушно прагнуть отримати перед наступом, а також з погодою — оскільки земля на півдні та сході України розмокла через постійні зливи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі