США та Україна розробляють нову військову стратегію — NYT

Поділитися
США та Україна розробляють нову військову стратегію — NYT © EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
До Києва відправлять американського генерал-лейтенанта.

Американські та українські військові лідери шукають нову стратегію, яку вони могли б почати реалізовувати з наступного року, щоб відновити позиції Києва. Про це пише NYT.

Поштовх до нового підходу з'явився після того, як багатомісячний контрнаступ України застопорився, а також після тижнів часто напружених зустрічей між американськими високопосадовцями та їхніми українськими колегами.

Російські військові, після невдалого наступу на Київ у 2022 році, почали відновлювати свої можливості. Москва тепер має більше військових, боєприпасів і ракет, а також розширила вогневу перевагу за допомогою бойових безпілотників, багато з яких постачає Іран.

Американські та українські військові кажуть, що сподіваються розробити деталі нової стратегії наступного місяця під час серії військових навчань, які відбудуться у Німеччині.

Американці наполягають на консервативній стратегії, що зосереджується на утриманні території, яку Україна контролює зараз, окопуванні та нарощуванні запасів і сил протягом року. Київ хоче перейти в наступ, або безпосередньо на землі, або за допомогою дальніх ударів, сподіваючись привернути увагу світу.

Ставки величезні. Американські чиновники кажуть, що без нової стратегії та додаткового фінансування Україна може програти. Представники адміністрації США стверджують, що глава Кремля Владімір Путін робить ставку на зменшення американської підтримки.

Сполучені Штати надали Україні велику військову та економічну допомогу - понад 111 мільярдів доларів за останні два роки. Але частина республіканців зараз виступає проти подальших витрат на підтримку Києва, а інші вимагають нову стратегію, перш ніж проголосують за будь-які додаткові кошти.

Багато українських лідерів не усвідомлюють, наскільки нестабільним є продовження фінансування з боку США, кажуть американські посадовці. Деякі українські генерали і високопоставлені чиновники мають нереалістичні очікування щодо того, що Сполучені Штати будуть постачати. Наприклад, вони просять мільйони артилерійських снарядів із західних запасів, яких просто не існує. Американські чиновники кажуть, що Україні доведеться воювати в умовах обмеженого бюджету.

Деякі військові США хочуть, щоб Україна дотримувалася стратегії "утримувати і розбудовувати" - зосередитися на утриманні території, яку вона контролює, і нарощуванні здатності виробляти зброю до 2024 року. Сполучені Штати вважають, що ця стратегія підвищить самодостатність України і забезпечить Києву можливість відбити будь-яку нову російську атаку.

Мета полягає в тому, щоб створити достатньо реальну загрозу, аби Росія могла розглянути можливість змістовних переговорів наприкінці наступного року або в 2025 році.

Водночас українські посадовці вивчають стратегії, які ґрунтуються на успішних глибоких ударах по Криму минулої осені. Вони шукають креативні способи вивести Росію з рівноваги за допомогою атак на збройові заводи, склади озброєнь і залізничні шляхи для перевезення боєприпасів, а також здобути символічні перемоги. Один колишній високопоставлений український військовий відмовився обговорювати ці пропозиції, але заявив, що новий план допрацьовується і є "дуже сміливим".

Американські чиновники кажуть, що без зміни стратегії 2024 рік може бути схожим на 1916 рік, найсмертоносніший рік Першої світової війни, коли загинули тисячі молодих людей, а лінії фронту змінилися дуже мало.

Але є деякі ознаки компромісу. Американські високопосадовці заявили, що вони відкриті до певних нових ідей України. Офіційні особи США кажуть, що глибокі удари України по Криму цієї осені виявилися руйнівними для Росії і стали яскравою точкою у сповільненому контрнаступі. Стратеги США вважають, що українці можуть розвинути цей успіх наступного року, навіть якщо значна частина енергії буде витрачена на відновлення сил.

Головнокомандувач американських військ у Європі генерал Крістофер Каволі бере на себе більшу роль у координації дій з українськими офіційними особами. Пентагон також вирішив відрядити генерал-лейтенанта Антоніо Агуто-молодшого, який керує підтримкою України з бази в Німеччині, для тривалого перебування в Києві. Агуто працюватиме безпосередньо з військовим керівництвом України, щоб покращити поради, які пропонують Сполучені Штати, заявили американські офіційні особи. Хоча Білий дім вирішив не тримати американських військових радників в Україні на постійній основі, часте перебування генерала Агуто в Києву наблизить кінець цього обмеження.

Сполучені Штати та їхні союзники витратили мільйони доларів на відправку танків та іншої бронетехніки в Україну і на навчання новостворених підрозділів передової військової тактики. Але, незважаючи на наступ України влітку і восени, російські війська окупували майже 20 відсотків території країни. Поки Сполучені Штати навчали українських військових, росіяни окопалися і готувалися до майбутньої битви.

Американські та українські стратеги спочатку не усвідомлювали, наскільки сильно росіяни зміцнюють оборону. Українські війська, що тренувалися в Німеччині, практикували прорив оборони РФ, менш міцної, ніж та, з якою їм довелося зіштовхнутися.

Глибока російська оборона включала потужніші мінні поля, ніж будь-коли з часів Корейської війни, - стару технологію, яка сповільнила, а потім і зупинила наступ української армії. Але саме використання Росією різноманітних безпілотників, в тому числі комерційних дронів китайського виробництва, докорінно змінило характер механізованої маневреної війни.

У минулому прориви вздовж лінії фронту могли дозволяти наступальним силам отримати перевагу до того, як їхній супротивник встигав відповісти. Тепер, коли поле бою майже постійно перебуває під спостереженням, будь-якій стороні складно скористатися перевагою, не будучи виявленою і зупиненою артилерією або контратакою.

Проблеми України ускладнювалися гострими розбіжностями з американським генералітетом щодо того, як і де застосовувати нові механізовані війська. Українські лідери, включно з президентом Володимиром Зеленським, дійшли висновку, що східна частина країни є найважливішим театром бойових дій, оскільки там зосереджені російські війська. Вашингтон вважав схід України стратегічно менш важливим, ніж тимчасово окуповані території півдня.

Як наслідок, Україна тримала свої сили розділеними між сходом і півднем, відмовляючись зосередитися на одному головному напрямку наступу. І замість рішучого прориву виникла патова ситуація.

Українські військові лідери заявили, що вважають американські очікування нереалістичними, особливо враховуючи той факт, що вони не мали повітряних можливостей для захисту підрозділів на землі.

Однак кампанія 2023 року не була повною невдачею. Американські посадовці вказують на успішні та руйнівні атаки України на Чорноморський флот Росії та військові командні пункти РФ у Криму.

У штаб-квартирі Сухопутних військ США в Європі у Німеччині вищі американські військові керівники, в тому числі генерали Каволі та Агуто, зустрілися минулого тижня з двома українськими високопосадовцями, щоб обговорити основні напрямки стратегії на наступний рік.

Ані американські, ані українські посадовці не розголошують деталей нового плану. Але якою б не була остаточна домовленість, зміна динаміки є критично важливою. Чим довше війна сприйматиметься як патова, тим важче буде отримати додаткову допомогу від США, кажуть аналітики.

На думку американських урядовців, Україні не потрібно відвойовувати всі майже 20 відсотків тимчасово окупованих територій, щоб перемогти у війні. Здобуття кількох стратегічних і символічних перемог, зміцнення оборони і нарощування власних можливостей для виробництва більшої кількості озброєнь може бути достатнім, щоб зміцнити позиції, коли заклики до мирних переговорів з метою припинення війни неминуче поновляться.

Американські чиновники намагаються підготувати українців до наступного року, кажучи їм, що будь-яка допомога, яку схвалить Конгрес, навряд чи зрівняється з тими обсягами фінансування, які Вашингтон надавав у перші два роки війни, пише видання.

Раніше військовий аналітик Центру ВМС США та Фонду Карнегі Майкл Кофман заявив, що якщо війна в Україні закінчиться на ситуації, яка спостерігається зараз, то це буде не мир, а період переозброєння Росії. На його думку, якщо наступні роки Захід та наша країна витратять на розв'язання проблем з постачанням озброєння та резервами, то ЗСУ здобудуть перевагу на фронті. 

Експерт наголошує, що у 2024-му Україна повинна відновити військовий потенціал, мобілізацію суспільства, налагодження серійного виробництва озброєнь, а також розв’язати проблеми із резервами та навчанням. Ключове в цьому - зміна стратегії та знаходження нового підходу до військових дій на 2024-2025 роки, бажано спільно із Заходом.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі