У справі про держзраду Баканова, Наумова та Кулініча "випливли" нестиковки — BBC News Україна

Поділитися
У справі про держзраду Баканова, Наумова та Кулініча © Сергій Стерненко / Facebook
За даними ЗМІ, справа розсипається, адже походження доказів невідоме.

Вже рік минув, як влада заявила про причетність Олега Кулініча та Андрія Наумова до здачі Півдня та окупації ЧАЕС, але докази у справі досі не зібрані. Що не так зі справою Кулініча, зʼясовувало BBC Україна.

У липні 2022 року тодішній перший заступник голови СБУ Василь Малюк на зустрічі із президентом Володимиром Зеленським продемонстрував неспростовні докази сприяння вторгненню на територію України та роботи оточення тодішнього голови СБУ Івана Баканова на РФ. Ці докази мали влучно стати відповіддю на дедалі частіші запитання суспільства: чому не підірвали мости на Півдні, коли війська РФ заходили з Криму? Чому війська РФ змогли підійти аж до Києва? Чому швидко захопили ЧАЕС?

За підозрою у держзраді 16 липня СБУ та ДБР затримали колишнього керівника СБУ у Криму Олега Кулініча. Наступного дня через цю подію Баканова усунули від виконання обов’язків. Українська влада заявила про викриття "кротоферми" у спецслужбі. Разом з Кулінічем причетним до здачі Півдня назвали колишнього начальника управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. Але через рік після викриття ворожої агентурної мережі у лавах СБУ виявилося, що доказів причетності Кулініча та Наумова не вистачає.

Малюк стверджує, що ще у 2021 році особисто почав спостереження за Кулінічем таємно від Баканова. Це пояснювалось близькістю стосунків Кулініча з головою СБУ та ризиком витоку інформації.

Кулініч є випускником радянської школи КДБ та академії ФСБ РФ. Він проходив військову службу у Федеральній службі контррозвідки РФ. Він також мав досвід служби в СБУ, але, як зазначає BBC, ніде немає інформації, яку посаду він обіймав. Правоохоронців більше цікавив його період роботи в "Енергоатомі" у 2006 році під керівництвом Андрія Деркача, який любив записувати телефонні розмови топчиновників.

В "Енергоатомі", ймовірно, Кулініч зблизився з Деркачем. Вони начебто продовжили підтримувати контакт і надалі, хоча Кулініч в коментарі "Українській правді" казав, що зв'язки з Деркачем припинив задовго до запрошення працювати у СБУ.

Баканов і Кулініч познайомились у 2019 році під час президентської виборчої кампанії. Команда Зеленського в рамках роботи виборчого штабу об’їздила країну в пошуках спеціалістів різних сфер для консультацій. Так і відбулося знайомство з Кулінічем.

Потім Зеленський переміг на виборах, а Баканов став главою СБУ. Баканов запропонував Кулінічу очолити Кримське управління СБУ в жовтні 2020 року. Після анексії Криму підрозділ СБУ базувався в Херсоні. Кулініч пройшов поліграф, спецперевірки та знову почав працювати на українську спецслужбу.

Наскільки близькі були Кулініч і Баканов точно не відомо. ВВС зазначає, одні джерела повідомляють, що вони були дуже близькими, і все виглядало так, що Баканов дуже довіряв Кулінічу. Інші джерела кажуть, що Баканов спілкувався з Кулінічем не набагато частіше, ніж з іншими підлеглими.

СБУ у 2021 році відмітила дивні поїздки Кулініча до ЄС. Малюк, який взявся відстежувати Кулініча, каже, що той виїжджав з України до Європи водночас, коли із Москви до ЄС їздив колишній заступник секретаря РНБО Володимир Сівкович. Наразі він переховується у РФ.

Володимир Сівкович та Андрій Клюєв є колишніми депутатами-регіоналами. На обох в Україні відкриті кримінальні провадження. Сівковичу інкримінують держзраду та розгін Майдану, Клюєву — економічні злочини.

Вони обидва виїхали до Москви та там налагодили роботу "політичного офісу", щоб мати змогу впливати на політичні процеси в Україні. Українська влада, за повідомленням BBC, вважає, що звідти вони дистанційно вербують людей для шпигунства на користь РФ. Правоохоронцям вдалося отримати записи розмов та детальні дані стосовно діяльності офісу "Сівковича-Клюєва" у Москві.

Баканов дізнався про затримання Кулініча від Малюка тільки по факту, як і про своє усунення з посади наступного дня. У липні 2022 року правоохоронці заявили, що встановили факти співпраці Кулініча зі спецслужбами РФ.

Кулініч отримав підозру у:

  • створенні злочинної організації;
  • державній зраді;
  • дезертирстві;
  • викраденні та незаконному поводженні зі зброєю;
  • передачі Росії відомостей, що становлять державну таємницю.

Кулініч наразі досі перебуває в СІЗО. За матеріалами слідства, Олег Кулініч мав позивний "Котигорошко" та виконував завдання спецслужб РФ по введенню "своїх людей" до державних структур. ДБР повідомило, що Кулініч знав про напад РФ на Україну з Криму, але "умисно приховав цю інформацію від керівництва". Правоохоронці повідомляють, що 24 лютого він нібито покинув місце постійної дислокації і самовільно поїхав до Києва. Так імʼя Кулініча почали пов’язувати зі "здачею Півдня" та непідірванними мостами на Херсонщині. ДБР заявило, що розслідує відповідну справу.

Головним питанням є те, звідки взялися записи розмов Кулініча та Сівковича. BBC зазначає, що правоохоронці відповіли виданню, що писав ці розмови сам Сівкович для полегшення звітування перед спецслужбами РФ. Українські ж спецслужби дістали їх завдяки “своїй людині” у ФСБ. На записах позивний у Зеленського - "Пингвин", у Баканова - "Дарование", ексголову управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова нібито називали "Охотником". СБУ не має сумнівів стосовно правдивості цих записів.

Кулінічу, відповідно до цих записів ставлять різні задачі, як-то лобіювання кадрів та встановлення контролю над окремими підрозділами спецслужб та інших держструктур.

На питання ВВС захист повідомив, що в матеріалах слідства фігурує інше джерело походження плівок. Слідчі зазначили, що знайшли флешку із записами під час обшуків в одній з київських квартир у межах іншої справи. На думку видання, є побоювання, що записи могли спеціально підкинути за аналогією "плівок Деркача".

Записи Кулініча-Сівковича датуються 2019 роком та початком 2020 року. Тоді Кулініч ще не працював у СБУ. Його призначили 21 жовтня 2020 року. Серед інших питань, як він, не перебуваючи всередині системи, впливав на призначення у спецслужбі та зливав РФ секретну інформацію?

СБУ каже, що Кулініч підтримував звʼязок з Бакановим до призначення та мав певний вплив на нього. Джерела BBC в оточенні Баканова повідомляють, що до призначення Кулініча посадовці спілкувалися рідко.

BBC також зазначає, що в матеріалах справи Кулініча не фігурують інші співробітники спецслужби. Якщо було викриття агентурної мережі в лавах СБУ, чому фігурує лише Кулініч? Видання зʼясувало, що Кулініч взагалі не фігурує у справі про окупацію Херсонської області. За інформацією джерел BBC у правоохоронних органах, по цій справі фігурують тільки військові ЗСУ, які відповідали за замінування і розмінування мостів та підготовку до оборони. 

Сержант Іван Сестриватовський, який мав підірвати міст на Чонгарі, в інтервʼю "Українській правді" розповів, що ніс службу на межі з Кримом і мав у ніч на 24 лютого підірвати стратегічні мости на Херсонщині. Як повідомив військовий, перед початком вторгнення все було заміноване. Але вибухів тоді не сталося.

За повідомленням BBC, слідчі взагалі не викликали Баканова на допити в рамках справи. BBC повідомляє, що Баканов відмовився коментувати цю справу. Кулініч заперечує розмови з Сівковичем, а захист стверджує, що "записи змультипліковані та нарізані та, ймовірно, створені із застосуванням сучасного програмного забезпечення".

ДБР після затримання Кулініча повідомили, що він за завданням російських спецслужб, на початку 2020 року лобіював призначення на посаду в СБУ Андрія Наумова (сам Кулініч тоді ще не працював в СБУ).

Як вважають слідчі, Наумов мав позивний "Охотник" та теж міг бути пов’язаний з російськими спецслужбами та міг мати стосунок до швидкого захоплення ЧАЕС. ДБР влітку 2022 року заявило, що перевіряють Наумова на причетність до держзради. Хоча ще 31 березня, Зеленський у своєму зверненні вже назвав Наумова "зрадником" та позбавив його звання генерала.

Наумов очолював головне управління внутрішньої безпеки СБУ з літа 2019 року до літа 2021 року. За цей час він кілька разів потрапляв в медійні скандали, пов’язані з корупційними схемами на митниці, з неправдивими даними в декларації. Наумов виїхав з України 23 лютого 2022 року. Слідчі вважають, що він знав про напад РФ.

На початку літа 2022 року на кордоні між Сербією і Північною Македонією Наумова затримали. Поліція виявила незадекларовані 600 тисяч євро, 125 тисяч доларів, а також коштовності. Наумов перебуває у слідчому ізоляторі міста Ніш, проти нього висунули звинувачення у відмиванні грошей.

Україна відкрила проти Наумова кілька кримінальних проваджень уже після повномасштабного вторгнення та попросила Сербію про екстрадицію. Місцевий суд відмовив.

BBC з'ясувало, що про можливу причетність Наумова до співпраці з ворогом за рік слідства правоохоронці так і не знайшли доказів. Джерела видання у правоохоронних органах зазначають, що версія про "зрадника" була поспішна. Згодом у правоохоронців з’явилися сумніви, що "Охотник" з розмов Кулініча-Сівковича – це Наумов.

На запит BBC до ДБР правоохоронці підтвердили, що справу проти Наумова про держзраду так і не відкрили. На додаток, Наумов взагалі не фігурує у справі Кулініча. 

Захист Кулініча каже, що справа розсипається, оскільки всі докази базуються тільки на записах телефонних розмов, а їх походження не відоме. Справу Кулініча вже направили до суду. Найближчим часом почнеться її розгляд по суті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі