Коментуючи справи колишнього очільника Головного управління Служби безпеки України в Криму Олега Кулініча та ексначальника ГУ внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова, підозрюваних у державній зраді та співпраці з росіянами, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін припустив, що випадків проникнення таких поплічників ворога в органи нашої держави може бути багато.
"Я думаю, таких випадків, коли люди, які прямо чи опосередковано працювали з російськими спецслужбами і обіймали різні посади, не один, не два і не десять. Якщо ми говоримо про проникнення кадрів російських спецслужб і Головного розвідувального управління, і Служби зовнішньої розвідки, і ФСБ – таких випадків є чимало. І, вочевидь, йдеться не тільки про 2019 рік, а йдеться про набагато довший період нашої історії", – зазначив депутат у ефірі Радіо NV.
Рахманін вважає, що розбиратися з ворожою агентурою в Україні доведеться довго та наполегливо – "не один і не два роки". Зокрема, згідно з оприлюдненими недавно даними правоохоронців, екскерівник СБУ в Криму Кулініч намагався розставляти "потрібні" кадри в усій системі органу.
Щодо призначених у 2019 році Наумова та Кулініча у Рахманіна виникло запитання, чи проходили ці особи через належні перевірки.
"У мене питання, чи здійснювалися відповідні перевірки, чи були встановлені певні фільтри, які завжди встановлюються при прийомі на роботу, при перевірці кандидатів на посаду в спецслужби. Це питання залишається відкритим. Якщо це відбулося, то хто винен, хто за це понесе відповідальність?" – заявив член комітету ВР.
Він також нагадав, що у 2022 році президент Володимир Зеленський усунув тодішнього главу Служби безпеки України Баканова з посади за невиконання службових обов’язків, яке призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків.
"Тобто, в принципі, факт, скажімо так, порушення з боку голови СБУ, я так розумію, у тому числі в його кадровій політиці, зафіксований", – зазначив депутат, нагадавши, що раніше кримінальних дій у роботі експосадовця правоохоронці не виявили.
Коментуючи справу Кулініча, Рахманін також додав, що той у 1994 році закінчив академію ФСБ і деякий час працював у російській Федеральній службі контррозвідки, яка існувала до 1995-го замість ФСБ. Як вказав народний обранець, зрадник "не впав нам на голову у 2019 році", а працював у різних державних органах, як мінімум, з початку нульових – за президентств Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.
"Або наші спецслужби про це не знали, і тоді питання, як людина, яка працювала у спецслужбі іншої держави, обіймає державні посади. Або наша влада про це знала, при різних президентах і прем’єрах, і вона на це заплющила очі", – заявив Рахманін.
Наприкінці минулого року голова Служби безпеки України Василь Малюк розповідав, що слідство Державного бюро розслідувань щодо людей, які могли допомогти росіянам швидко захопити південь України у лютому 2022 року, уже на завершальному етапі. 5 квітня підтвердилося, що цьому посприяв, зокрема колишній керівник управління СБУ на півострові Олег Кулініч.