У п'ятницю, 19 квітня, Україна вперше з початку повномасштабного вторгнення збила російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. У Повітряних силах заявили, що це своєрідна вендетта за сьогоднішній обстріл мирних українських міст.
Історія літака
Ту-22М – це радянський та російський надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник, який до того ж може нести ядерну зброю. Літак Ту-22М вважався одним із найзасекреченіших в епоху «холодної війни».
Ту-22МЗ, який і збили українські військові, є новішою модифікацією Ту-М22М2. Рішення про вдосконалення літака в Радянському Союзі ухвалили 1974 року. Зокрема, у ВПК при Раді міністрів тоді визначили, що літак Ту-22М у процесі модернізації отримає двигун НК-25, покращену аеродинаміку планера, знижену масу порожнього літака та покращені тактичні та експлуатаційні характеристики.
Так, у Ту-22М3 переобладнали кабіну, а кількість членів екіпажу збільшили з двох до чотирьох пілотів. У модернізованому літаку льотчики змогли катапультуватись вгору. Літаку також впровадили крило зі змінною геометрією, повністю змінили силову установку, замінили бортове радіоелектронне оснащення тощо.
У серійне виробництво Ту-22М3 запустили 1978 року. Ще через шість років у СРСР припинили виробництво Ту-22М2. На озброєння оновлений бомбардувальник прийняли 1989 року. Літаки продовжували виробляти до 1993 року.
У 2018 році у Росії створили модернізовану версію цього літака – Ту-22М3М. Оновлений бомбардувальник отримав ширший бойовий потенціал.
Призначення літака та озброєння
Бомбардувальник Ту-22М3 створювали для того, щоб він міг вести бойові дії в оперативних зонах сухопутних та морських театрів бойових дій. При цьому він повинен знищувати рухомі та нерухомі цілі, радіолокаційно-контрастниі та майданні, видимі та невидимі об'єкти. Він може це робити за допомогою ракет та бомб як у легких, так і складних погодних умовах.
Зокрема, Ту-22М3 може завдавати ракетних ударів трьома крилатими ракетами типу Х-22, виконувати прицільні бомбардування. При цьому модифікація літака Ту-22МР може виконувати оптичну, теплову, радіолокаційну, радіаційну та іншу розвідку.
Основним озброєнням Ту-22М3 є протикорабельна гіперзвукова крилата ракета Х-22Н з полегшеною фугасно-кумулятивною боєголовкою. Такий снаряд може зробити пробоїну в кораблі 22 кв. м та глибиною до 12 м. Також бомбардувальники можуть озброювати майданною ракетою Х-22ПСІ з мегатонною боєголовкою та дальністю пуску майже 500 км.
Ракети Х-22 мають інерційну навігаційну систему на основі гіроскопа та примітивного радара, який відомий своєю низькою точністю. Через низьку точність досягнення заданої цілі потрібно запуск кількох таких ракет. Спочатку X-22 створювалася для знищення авіаносців та авіаносних груп з використанням ядерної боєголовки.
Також Ту-22М2 може нести бомби, що вільно падають. Один залп таких снарядів може накрити площу, що дорівнює 35 футбольним полям.
Технічні та льотні характеристики Ту-22М3
- Екіпаж – 4 особи.
- Довжина – 41,46м.
- Розмах крил – від 23,3 м до 34,28м.
- Максимальна злітна вага – 126 000 кг.
- Силова установка – два двигуни НК-25.
- Максимальна швидкість – 2300 км/год (біля землі 1050 км/год).
- Бойовий радіус – 2410 км.
- Практична стеля – 13 300 м-коду.
- Максимальне бомбове навантаження – 24 000 кг.
- Максимальне ракетне навантаження Х-22 (штук) – три.
Нагадаємо, збити Ту-22М3 Повітряним силам вдалося у співпраці з розвідкою та за допомогою встановлення С-200. Борт був уражений за 300 кілометрів від України. Наразі відомо про ліквідацію одного з чотирьох членів екіпажу, ще одного шукають, а двох інших було госпіталізовано.
Російська сторона стверджує, що причиною авіакатастрофи стала «технічна несправність». Цю версію висміяв військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, звернувши увагу на відео падіння борту, на якому видно пожежу двигуна. Також він зазначив, що в Росії пілоти таких повітряних суден – на вагу золота. Ця «каста» закрита та нечисленна.