Росія заманює трудових мігрантів на окуповані території, щоб потім відправляти їх на фронт — Bloomberg

Поділитися
Росія заманює трудових мігрантів на окуповані території, щоб потім відправляти їх на фронт — Bloomberg © t.me/polkazov
Такі трудові мігранти ризикують потрапити до в'язниці у своїх країнах.

Росія покладається на тисячі часто недобросовісно завербованих робітників із сусідніх країн для “відновлювальних робіт” на тимчасово окупованих територіях України. Шукачів роботи, які приїжджають до РФ із країн колишнього Радянського Союзу, відправляють на будівельні проекти в тимчасово окуповані регіони, але часом вони опиняються на ритті окопів або ж безпосередньо на фронті. Як наслідок, такі трудові мігранти ризикують порушити закони своїх країн, за що можуть потрапити до в'язниці, пише Bloomberg.

Президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія витрачає понад трильйон рублів (11 мільярдів доларів) на рік на “відновлення” тимчасово окупованих територій України після того, як російське вторгнення залишило ці регіони в руїнах. Такі зусилля, що також є частиною стратегії зміцнення контролю над тимчасово окупованими територіями, вимагають припливу робочої сили, з дефіцитом якої Росія вже зіштовхнулася.

Мігрантів приваблюють оголошення на російських сайтах, які пропонують роботу на будівництві за зарплату, значно вищу за середню по ринку. Наприклад, за будівельні роботи на тимчасово окупованих територіях сходу України можуть обіцяти до 350 тисяч рублів (майже чотири тисячі доларів) на місяць із проживанням, транспортом і медичним страхуванням. Натомість оператор верстата на заводі заробляє до двох тисяч доларів на місяць, що вже майже на 20% більше, ніж роком раніше, згідно з даними місцевої рекрутингової служби Superjob, оскільки конкуренція за працівників на тлі війни призвела до зростання заробітної плати.

Російський адвокат і директор некомерційної правозахисної організації Tong Jahoni Валєнтіна Чупік розповіла Bloomberg News, що близько 50 мігрантів з якими вона працювала, добровільно поїхали на тимчасово окуповані території України, але "обіцяну зарплату їм не виплатили, а на зворотному шляху в Росію їх не пустили". Чупік каже, що їй також відомо про багато випадків, коли громадян Узбекистану і Таджикистану обманом змушували працювати задарма, а потім відправляли рити окопи в зоні бойових дій.

Один із робітників, чоловік на ім'я Солех із Таджикистану, розповів, що його намагалися завербувати воювати проти України. 

"Поки я сидів у депортаційному центрі в листопаді, мене активно вербували, казали, що дадуть громадянство, якщо я підпишу контракт”, - заявив він.

Хоча йому обіцяли "багато грошей", чоловік каже, що вирішив повернутися додому.

"Вони вербують скрізь. Мого друга змусили підписати контракт, коли він пішов до міграційного центру, щоб подати заяву на отримання посвідки на проживання”, - додав Солех. 

За його словами, тих хто їде на будівництво на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей, переконують йти воювати.

Путін підтримував бойовиків у Донецькій і Луганській областях, починаючи з 2014 року, і оголосив про незаконну анексію цих регіонів разом із частинами Запорізької та Херсонської областей. Кремль, однак, повністю не контролює жодну з цих областей, і значна частина території зазнала пошкоджень, а подекуди й повного руйнування, опинившись у центрі бойових дій.

Російські офіційні особи заявляють про відновлення або будівництво тисяч багатоквартирних будинків, а також сотень шкіл, музеїв, клінік і бібліотек на тимчасово окупованих територіях. Путін назвав “відновлення” тимчасово окупованих територій "ключовим пріоритетом" і стверджував, що менш ніж за два роки там нібито було відремонтовано дві тисячі км доріг і близько 6 500 житлових та інших будівель.

У березні Путін відвідав Маріуполь - місце багатомісячної російської облоги, в результаті якої українське портове місто перетворилося на руїни. За даними Human Rights Watch, 93% з 477 багатоповерхових житлових будинків у центрі міста були пошкоджені в результаті російського нападу.

Путіна супроводжував віце-прем'єр РФ Марат Хуснуллін, який відповідає за будівництво та регіональний розвиток, коли глава Кремля інспектував відновлювальні та інфраструктурні роботи в місті. Хуснуллін у 2022 році заявляв, що на тимчасово окупованих територіях працюють 44 тисячі будівельників.

Згідно з російською базою даних Bicotender, минулого року було проведено 47 тендерів на суму понад два мільярди рублів на проекти в Маріуполі, переважно на будівництво житлових та адміністративних будівель, а також на інфраструктурні роботи. 

Багато компаній, що беруть участь у будівництві, мають контракти з Міністерством оборони РФ, каже колишній військовий підрядник Сєргєй Храбрих, який зараз живе за межами Росії. Через це робітники не можуть висувати претензії до компаній, які їх наймають.

За словами Храбрих, близько двох тисяч мігрантів опинилися на тимчасово окупованих територіях України після того, як їх обманули щодо характеру роботи.

Росія все більше покладається на мігрантів у багатьох сферах, включаючи військовий сектор. Цього року Путін підписав указ, що спрощує отримання російського громадянства для іноземців, які проходять військову службу. Наприкінці грудня минулого року він заявив, що в Росії працює близько десяти мільйонів мігрантів. Зараз економіка РФ потребує рекордних 2,3 мільйона нових працівників, і 85% компаній у Росії відчувають нестачу кадрів.

У листопаді група, спрямована на підтримку українського опору на тимчасово окупованих територіях, підрахувала, що у цих регіонах перебуває понад 100 тисяч мігрантів із Центральної Азії.

Уся інформація про компанії, залучені до контрактів з Міністерством оборони Росії, засекречена. Загальна кількість іноземців, які працюють або воюють на тимчасово окупованих територіях, ніколи не розголошувалася.

За повідомленнями місцевих ЗМІ, за останній рік у кількох колишніх радянських республіках, включаючи Казахстан, Білорусь, Узбекистан і Киргизстан, людей засудили до тюремного ув'язнення за участь у бойових діях на боці Росії у війні проти України. Терміни ув'язнення коливаються від двох до десяти років.

Україна вважає злочинною участь у будь-якій діяльності на цих територіях, а не лише у бойових діях. Співпраця з окупаційними “адміністраціями” за гроші та участь у виселенні місцевих жителів може призвести до тюремного ув'язнення на батьківщині заробітчанина, кажуть юристи. Посольство України в Киргизстані минулого року попередило, що Київ вважає іноземців, які працюють на тимчасово окупованих територіях, такими, що співпрацюють з агресором.

Ті, хто приїжджає до РФ у пошуках роботи, часто не знають законів, погано володіють російською мовою і не усвідомлюють, на що вони підписуються, сказав на умовах анонімності чоловік, який займається питанням міграції для громадян Узбекистану в Москві.

"Це не змінює того факту, що вони є злочинцями. Вони злочинці, які опинилися в скрутному становищі”, - заявила юрист-правозахисник Чупік.

Раніше Bloomberg писало, що війна проти України посилює гострий дефіцит робочої сили в РФ, який б'є по підприємствах країни — від металургійних заводів до елітних московських ресторанів, провокуючи конкуренцію за працівників та підвищення зарплат у цивільній сфері, що загрожує здатності Кремля поповнювати збройні сили. 

Конкуренція за працівників призвела до двозначного зростання зарплат і зробила колись відносно прибуткову військову службу в Росії менш привабливою, навіть після того, як минулого року в країні на 10,5% збільшили щомісячну платню за участь у війні. 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі