Головна опозиційна партія Південно-Африканської Республіки «Демократичний альянс» звернулася до Верховного суду країни, щоб змусити уряд країни виконати ордер Міжнародного кримінального суду (МКС) на арешт президента РФ Владіміра Путіна, якщо він відвідає саміт БРІКС в Йоганнесбурзі у серпні. Південна Африка приєдналася до Римського статуту і зобов'язана виконувати рішення МКС. Президент ПАР Сиріл Рамафоса, надаючи пояснення суду, заявив, що рішення суду, яке змусить його взяти на себе зобов'язання заарештувати російського лідера Володимира Путіна, буде передчасним, а його виконання буде рівносильним оголошенню війни, повідомляє Bloomberg.
Рамафоса заявив, що уряд країни усвідомлює свої юридичні зобов'язання і шукає шляхи вирішення проблеми з ордером, заявив Рамафоса у письмовій заяві у відповідь на запит прокурора. Він стверджує, що «поки Путін не приземлиться в країні – а він може ніколи цього не зробити – він не зобов'язаний висловлюватися з цього приводу».
«Жодних зобов'язань щодо арешту не виникло. Воно потенційно може виникнути, якщо президент Путін приїде до Південної Африки», – заявив Рамафоса.
Південна Африка намагалася обійти ордер, перенісши саміт до Китаю або провівши його віртуально, але інші члени БРІКС наклали вето на обидва варіанти. За повідомленнями місцевих ЗМІ, Путін наполіг на тому, щоб очолити делегацію своєї країни на саміті, поставивши Південну Африку в скрутне становище.
За словами Рамафоси, уряд консультується з МКС у зв'язку з побоюваннями щодо арешту Путіна, в тому числі через те, що це може спровокувати конфлікт і скомпрометувати ініціативу африканських лідерів щодо встановлення миру в Україні.
«Росія чітко дала зрозуміти, що арешт президента Путіна був би оголошенням війни Росії. Сам МКС висловив занепокоєння з приводу ядерної загрози з боку Росії після видачі ордеру на арешт. Південна Африка не має можливості оголосити або вести війну з Росією. І вона не бажає цього», – заявив Рамафоса.
У 2015 році Преторія вже отримала міжнародну критику, коли відмовилася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, звинуваченого у воєнних злочинах і геноциді, коли він перебував на зустрічі африканських лідерів в Йоганнесбурзі. Тоді верховний апеляційний суд Південної Африки постановив, що уряд діяв незаконно, а МКС заявив, що уряд не дотримався своїх міжнародних зобов'язань.
Нагадаємо, що лідери країн БРІКС (Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки) планують обговорити вторгнення Росії в Україну, а саме «мирну ініціативу» африканських лідерів. Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан закликав ПАР діяти в рамках міжнародного права, якщо Путін особисто відвідає саміт БРІКС. За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, усі 123 держави-члени Міжнародного кримінального суду мають зобов’язання арештувати Путіна.