Військові і надалі мають найвищі показники довіри в українському суспільстві, однак є значні відмінності у рівні довіри до категорій військовослужбовців. Ветеранам АТО, які воюють на фронті, довіряють 96% громадян, ветеранам повномасштабної війни — 91%, ветеранам АТО (ООС) 2014-2021 рр — 88%. Військовим Збройних Сил України, які воюють на передовій, довіряють 94% опитаним, а тим, хто служить у тилу (не в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки) — 76%, зазначає Соціологічна група "Рейтинг", яка 5-6 грудня 2024 року провела опитування.
Водночас в Україні 67% не довіряють військовослужбовцям ТЦК, 29% довіряють їм. Соціологи вказують, що найвищий рівень недовіри до цієї категорії мають жителі західних та прикордонних областей, наймолодші респонденти та чоловіки.
Українці вважають, що ветерани російсько-української війни після повернення зі служби найчастіше можуть зіткнутися з:
- психоемоційною нестабільністю;
- труднощами з отриманням меддопомоги та проблемами з фізичним здоров’ям;
- відсутністю інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю;
- проблемами з оформленням соціальних пільг;
- конфліктами у сім’ї.
Зазначається, що порівняно з березнем цього року, зросла кількість тих, хто бачить ризики у зловживанні ветеранами наркотиками, алкоголем, у порушенні ними законів та участі у злочинності. Водночас серед громадян дещо зменшилися очікування щодо ризиків щодо самогубств та відсутності роботи.
"Відносно частіше наявність згаданих проблем відчувають близькі ветеранів, які воювали з 2014 та воюють зараз", - йдеться в повідомленні.
Аудиторія: населення України віком від 18 років і старше в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%.
Війна без війська — неминуча поразка. Військо без поповнення закінчиться дуже швидко, й далі — дивіться пункт перший. А поповнення — це саме ті, хто досі не вирішив, іти воювати чи ні. Про специфічний запит на справедливість і причини небажання служити — в статті Лесі Литвинової "Мобілізація: чому українці не поспішають іти служити і чи можна це змінити? Результати соцдослідження".