Президент Росії Володимир Путін назвав ракетний комплекс «Орєшнік» унікальним творінням російського військово-промислового комплексу, роботі якого начебто не перешкоджають економічні санкції Заходу, однак експерти вказують, що він має багато спільних рис з іншими ракетами, розробленими Росією, пише The New York Times.
Видання зазначає, що досі невідомо, яку саме вибухівку, якщо вона взагалі була, несла ракета.
«Пентагон стверджує, що «Орешнік» є модифікацією російської ракети РС-26 «Рубеж», міжконтинентальної балістичної ракети, яка випробовується з 2011 року. Назва «Орешнік» може містити символічне посилання на суббоєприпаси, що нагадують грона лісових горіхів», - пише газета.
Водночас як говорить експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень Тімоті Райт, між ракетними комплексами «Орешнік» і «Рубеж» є деякі фізичні відмінності. Так, уламки з місця аварії показують, що «Орешнік» мав окружність близько 92 см в окружності, тоді як «Рубєж» — 1,83 метра. Можливо, це тому, що «Орешнік» призначений для польотів на менші відстані, ніж «Рубеж».
За словами експертів, як міжконтинентальна балістична ракета «Рубеж» зможе ефективно досягати цілей у будь-якій точці землі, тоді як балістична ракета середнього рівня, така як «Орешнік», зможе пролетіти лише близько 5400 кілометрів, що все одно дозволить їй досягти більшої частини Європи.
Як зазначив аналітик британської оборонної розвідувальної компанії Janes Нік Браун, на разі «Орешнік» це зброя найбільшої дальності, яку коли-небудь використовували під час конфлікту в Європі.
Вважається, що «Рубеж» може нести до чотирьох боєголовок, тоді як після удару по Дніпру слідчі виявили на місці шість боєголовок, кожна з яких складалася з шести суббоєприпасів.
Суббоєприпаси на балістичних ракетах великої дальності є «досить незвичними», каже Райт, але зазначає, що «ніхто не винаходить велосипед кожного разу, коли створює нову ракету».
Офіційно удар «Орешніка» «призвів до пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури та інфраструктури міста Дніпро зокрема». Експерт із нерозповсюдження ядерної зброї в Міддлберійському інституті міжнародних досліджень Джеффрі Льюїс каже, що підприємство, імовірно, не зазнало серйозних ушкоджень. Таких висновків він дійшов після аналізу супутникових знімків, зроблених після обстрілу.
«Пошкодження, завдані об’єкту, досить точкові — ніяких сильних вибухів, просто великі діри, пробиті в дахах. Це створює певні незручності і, можливо, призведе до зупинки підприємства на кілька днів», - зазначає експерт.
Як Льюїс, так і Райт кажуть, що боєголовки «Орешніка», ймовірно, несли дуже невелику кількість вибухівки або, можливо, не містять її взагалі. Лише сила порожніх боєприпасів, що на великій швидкості врізаються у об’єкт, може спричинити типи вибухів, які було видно на відео.
«Відверто кажучи, коли ви рухаєтеся на таких швидкостях, інертні боєголовки завдають неймовірно великої шкоди», — каже також директор проекту протиракетної оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Том Карако.
Балістичні ракети виходять в атмосферу за допомогою ракет, а потім опускаються на високій швидкості через силу тяжіння. Це може зробити їх перехоплення системами протиповітряної оборони дуже складним і майже неможливим у разі викиду суббоєприпасів. Аналіз компанії Janes показує, що американські ракетні системи, такі як Terminal High Altitude Area Defense, все ж можуть перехопити «Орешнік», коли він рухається над атмосферою. Також це може зробити система захисту Arrow 3, яку використовує Ізраїль, але Україна не має таких систем.
Що стосується ядерної загрози, то експерти кажуть, що Кремль, схоже, використовує запуск ракети, щоб нагнати страх, що він може застосувати ядерну зброю проти України. Зокрема це було реакцією на дозвіл США Києву бити американськими ракетами по території України.
Як зазначає керівник ГО «Аналітичний центр вивчення і протидії гібридним загрозам» генерал-майор Сергій Савченко, удар по Дніпру ракетою з серії «аналоговнєт» носив виключно психологічно-інформаційний характер і був майже безглуздий із військової точки зору. Заяви більшості західних політиків показують: вони теж розуміють, що удар по Дніпру — це блеф і шантаж. Про те, які можливості з’явилися в України і що зараз мають зробити наші західні партнери, в статті «Останній аргумент Путіна. В України з'явилися шанси переламати ситуацію на фронті».