З моменту свого повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія намагається утримати Захід від постачання Києву все більш потужного озброєння, погрожуючи відплатою й ескалацією війни. Приблизно через 72 години після того, як США дали дозвіл Києву на використання ракет ATACMS по цілях на території Росії, Москва завдала у відповідь удару по Україні, вперше застосувавши міжконтинентальну балістичну ракету, здатну нести ядерну зброю.
Вчора вранці російські війська завдали удару по Дніпру експериментальною ракетою "Орєшнік", створеною на базі міжконтинентальної ракети РС-26 "Рубеж", але з набагато меншою дальністю польоту.
Удар Росії по Дніпру виглядає як ретельно спланована спроба продемонструвати ескалаційне домінування — здатність перевершити Захід у відповідних діях, аж до загрози ядерної війни. Попри неодноразові усні погрози й криваву риторику, Кремль з 2022 року намагається знайти дії, які були б потужнішими за слова, щоб стримати західну підтримку України, зазначає Бен Холл, редактор європейського відділу газети FT.
"Хоча ядерні погрози Росії не можна ігнорувати, сам удар виглядав більше як демонстративна дія. Ще до удару українські медіа повідомляли про можливість запуску ракети РС-26, а США тимчасово закрили своє посольство в Києві через попередження про масштабну атаку", — пише редактор.
Нагадаємо, що ракета РС-26 "Рубеж" — твердопаливна міжконтинентальна балістична ракета, яка може бути носієм ядерної боєголовки. Вона має дальність польоту від двох до шести тисяч кілометрів. У Defence Express вказали, що на початку цього року РФ мала 521 міжконтинентальну балістичну ракету наземного та морського базування. ZN.UA дізналося, які системи протиракетної оборони можуть перехоплювати міжконтинентальні ракети.