Російське керівництво не змінило своїх цілей щодо України, адже підкорити українців - невід’ємна частина російського бачення світу і одна з ключових «скреп» режиму, пише співзасновник Центру національної стійкості та розвитку, міністр закордонних справ України (2014–2019) Павло Клімкін у статті «Поразка Росії: чого "боїться" Захід і що треба робити Україні».
«Я завжди казав, що цей режим зробить усе, щоб зруйнувати Українську державність, оскільки після Майдану не може повернути контроль над Україною, - точку неповернення було пройдено. Путін цього не зрозумів і все ж таки вирішив захопити Україну. Він фундаментально помилився у своїх оцінках щодо нас, Заходу та, власне, свого режиму, і це не вдалося, точніше, ми цього не дозволили. Тепер він повернеться до попередньої стратегії - зруйнувати Україну як таку», - каже Клімкін.
За словами ексміністра, Путін бачить Україну як «штучну реальність» і жодні аргументи цього не змінять. До того ж, це суперечить його розумінню своєї особистої місії.
«Рівень його амбіцій точно не обмежується пам’ятником Путіну на бульварі Путіна десь на окупованих територіях, де путінські піонери читають вірші про нього. Він мислить у категоріях цивілізацій - так, як він їх розуміє, і ідея про «русскій мір» як особливу цивілізацію віддзеркалює його уявлення світу та його місію», - пояснює Клімкін.
Це означає, що РФ і «русскій мір» не пасують ані до Заходу, ані до Сходу - факт, який тільки зараз почав дискутуватися у західних і незахідних елітах.
«Без зміни режиму руйнування Української державності залишатиметься першим пріоритетом російської політики. Але й після нього росіяни нікуди не подінуться, як і російська реваншистська ментальність. Перезавантаження режиму або навіть перезавантаження РФ не зробить її менш автократичною і більш прихильною до нас», - вважає ексміністр.
Ментальність росіян може змінитися з часом, але на даний момент, на думку Клімкіна, передумов для цього не видно.
«Збереження і відтворення режиму завжди будуть пріоритетом номер один для Путіна та його оточення, і наразі війна цьому, як вважають у Москві, сприяє. За півтора року війни режим пройшов шлях від автократії до майже класичної диктатури», - резюмував ексміністр.
На думку Клімкіна, посилити захист України від РФ можна кількома методами, включно зі вступом до НАТО, але головне - стратегічно послаблювати агресора.