Клімкін: Посилити захист України від РФ можна кількома методами, але головне – стратегічно послаблювати агресора

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Клімкін: Посилити захист України від РФ можна кількома методами, але головне – стратегічно послаблювати агресора
Навіть якщо надати Україні максимум зброї, це може не зупинити Росію, попереджає Клімкін.

Стратегія контрольованого послаблення РФ за допомогою, зокрема, економічних санкцій, кардинально впливає на суть і час рішень щодо моделі безпеки для України. Про три групи відповідних опцій розмірковує співзасновник Центру національної стійкості та розвитку, міністр закордонних справ України (2014–2019) Павло Клімкін у статті «Поразка Росії: чого "боїться" Захід і що треба робити Україні».

Зробити Україну «дикобразом» 

Завдяки військовій і фінансовій допомозі можна зробити потенційний наступний напад на Україну настільки небезпечним, що РФ від нього утримається. 

«Але це уявлення фундаментально недооцінює природу російського режиму - він може здійснити напад за будь-яких умов, і в критичній для його збереження ситуації значні втрати можуть навіть бути елементом його консолідації. Такий підхід також не збігається з «ізраїльським», адже в нас немає ядерної зброї (а в Ізраїлю є), навпаки, РФ є ядерною державою. США та Ізраїль погодили концептуальний підхід «якісної військової переваги», ми можемо досягнути її в окремих секторах з допомогою західної зброї, логістики, розвідки та наших українських переваг, але досягти комплексної військової якісної переваги ми можемо лише як частина НАТО», - каже ексміністр.

За інформацією Клімкіна, за такої моделі Україні протягом наступних 10 років знадобиться понад $300 млрд, тобто втричі більше, ніж Ізраїль отримав після угоди в Кемп-Девіді за весь час.

Гарантії безпеки без вступу в НАТО

Такі гарантії можуть бути двосторонніми (наприклад, від США), багатосторонніми та «непрямими» (розміщення на нашій території підрозділів країн - членів НАТО). 

«Друга опція, за бажання, комбінується з першою, але виникає просте запитання: а чому б тоді не перейти одразу до третьої опції - членства в НАТО? Відповідь на це запитання для багатьох полягає у тому, що Захід боїться РФ, але це, звісно, спрощення. Конвенційно НАТО переважає РФ, а ядерний конфлікт є малоймовірним, хоч і не виключеним. Врешті-решт, Путін теж хоче, щоб про нього писали книжки та згадували у підручниках і щоб їх навіть хтось читав у вигляді вірних послідовників його режиму», - каже Клімкін. 

Вступ до НАТО

Стаття 5 Договору НАТО є «сакральною» для колективної оборони, але її ніхто і ніколи по-справжньому не ставив під сумнів і не «тестував», звертає увагу Клімкін.

«Розповсюдження на Україну гарантій безпеки створить для Кремля спокусу, як вважає багато хто на Заході, показати неготовність або нездатність останнього дотримуватися своїх зобов’язань і в такий спосіб поставити під питання солідарність і легітимність усього НАТО та Заходу. Саме ця логіка на додаток до нерозуміння, що означає прийняття до НАТО країни під час війни, заважає реалізації реальних гарантій безпеки», - пояснює ексміністр. 

Клімкін додає, що водночас ніхто не скасовував бажання багатьох на Заході знайти новий modus vivendi з РФ. 

«Усі ці питання потребують раціональної дискусії, спільного аналізу ризиків і стратегій. На емоційні аргументи Захід, з огляду на свої історію та ментальність, у питаннях власної безпеки не поведеться», - резюмував ексміністр.

При цьому Клімкін вважає, що мобілізованість та мілітаризованість України можуть ускладнити вступ до ЄС. На його думку, це «не дуже пасує» до цінностей і способу життя Євросоюзу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі