Прохання Зеленського щодо гарантій безпеки викриває розбіжності в Європі – POLITICO

Поділитися
Прохання Зеленського щодо гарантій безпеки викриває розбіжності в Європі – POLITICO Президент Зеленський виступає на саміті у Молдові © Офіс президента України
Лідери ЄС, можливо, чекають прикладу з боку США

Європейські лідери продемонстрували потужну демонстрацію підтримки України, зібравшись першого червня на історичному саміті у колишній радянській країні Молдові, неподалік від українського кордону, пише POLITICO. 

Але навіть попри те, що понад 40 лідерів заявили про свою солідарність з Україною на другій зустрічі так званого Європейського політичного співтовариства, труднощі у збереженні цієї єдності були очевидними. До і під час саміту лідери відгороджувалися й займали протилежні позиції з дедалі більш суперечливого питання – які гарантії безпеки може надати Києву західний альянс, щоб Росія, якщо її колись витіснять, не повернулася.

На цьому тлі до лідерів несподівано приєднався український лідер Володимир Зеленський. Під чистим блакитним небом Зеленський висунув дві чіткі вимоги: По-перше, «чітке запрошення» до вступу в НАТО (ще одне питання, яке розділяє союзників) і «гарантії безпеки на шляху до членства в НАТО». Хоча Зеленський навряд чи отримає все, що він хоче, на липневому саміті, обидва питання зараз гаряче обговорюються. 

Президент Франції Еммануель Макрон задав тон ще 21 травня, коли закликав союзників надати Києву «відчутні і надійні» гарантії безпеки – це зміна французької позиції. Його німецький колега Олаф Шольц був більш нерішучим першого червня, відмовившись надати будь-які деталі і зазначивши, що це може бути питанням після війни.

«Одне ясно: зараз ми робимо свій внесок у підтримку України. Ми завжди говорили, що мають бути гарантії мирного порядку після війни. Німеччина зробить свій внесок у це», – заявив Шольц, але відмовився втягуватися в деталі дискусії, навіть коли вона перейшла в центр уваги.

Проте і Шольц, і Макрон підтвердили, що союзники активно обговорюють цю тему і працюють над координацією своїх підходів напередодні саміту НАТО. 

Виступаючи в четвер в Осло, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг був так само обережний, торкаючись цієї делікатної теми.

«Коли війна закінчиться, ми повинні забезпечити, щоб історія не повторилася, щоб ця модель російської агресії проти України дійсно припинилася, і тому ми повинні мати рамки для забезпечення гарантій безпеки України після закінчення війни, щоб історія не повторилася», – сказав Столтенберг.

Відсутність ясності відображає складність надання, або навіть визначення, «гарантій безпеки» для України. Європа, можливо, також чекає, коли США покажуть приклад. Один із варіантів, що розглядаються, може відображати модель безпеки, яка пов'язує США та Ізраїль, і в якій пріоритетом є передача озброєнь і довгострокові зобов'язання з надання підтримки. 

Тим не менш, Шольц, виступаючи на завершення саміту, підкреслив, що допомога Україні в захисті себе є «завданням на часі». І він виключив можливість членства України в НАТО на даному етапі.

«Існують чіткі критерії для членства. Наприклад, ви не можете мати прикордонних конфліктів», – сказав він, очевидно, маючи на увазі Україну. 

Зауваження Шольца відображають широке розуміння того, що Україна не може приєднатися до НАТО доти, доки вона перебуває в стані активної війни з Росією. Але українські чиновники хочуть, щоб лідери НАТО зробили конкретний політичний жест, який би показав, що Київ принаймні перебуває на шляху до членства в Альянсі.

Деякі союзники по НАТО готові бути набагато більш відвертими, ніж Шольц, особливо ті, що представляють країни Балтії, підкреслюючи ще одну тріщину, яка розділяє союзників.

«Єдиною гарантією безпеки, яка працює... є членство в НАТО», – заявила першого червня прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, повторюючи меседж Зеленського.

Нагадаємо, що видання The Wall Street Journal, із посиланням на анонімних західних чиновників і коментар президента Польщі Анджея Дуди, заявило, що держави-члени НАТО розглядають можливість надання Україні гарантій безпеки за аналогією з діючими для Ізраїлю – до вступу нашої держави до Альянсу.

Раніше президент Франції Еммануель Макрон, заявив що союзникам потрібно «збудувати щось між гарантіями безпеки, які має Ізраїль, і повноправним членством» (у НАТО). 

Детальніше про те, що собою являють «ізраїльські гарантії» безпеки читайте у статті Володимира Кравченка «Стратегія дикобраза»: Україну переводять на ізраїльську модель» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі