В Україні існує проблема з фондами тимчасово житла для внутрішньо переміщених осіб. Однак вже є низка інструментів для вирішення цієї проблеми, заявила в інтерв’ю ZN.UA заступниця міністра соцполітики Дарія Марчак, з якою поговорив Віктор Конєв.
Варто зазначити, що тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб у своєму рішенні від 11 січня вказала на необхідність створити фонд житла для ВПО. І в тому ж таки рішенні йшлося, що на сьогодні розміщено менш як один відсоток переміщених осіб – лише 40 тисяч.
«Цифра в 40 тисяч осіб стосується, ймовірно, тих ВПО, які мешкають у місцях тимчасового проживання, й точно не враховує кількості людей, які орендують житло, зокрема на гроші з допомоги для ВПО. Але проблема з фондами тимчасового житла справді існує. Для вирішення проблеми житла для ВПО вже є низка інструментів», – зазначила Марчак.
За її словами, це зокрема;
- компенсація за відновлення житла «єВідновлення», яку реалізує Міністерство відновлення;
- програма «єОселя» Мінекономіки та іпотека Держмолодьжитла, що дають змогу брати пільгові кредити.
«Також Мінекономіки працює над тим, щоб допомогти громадам створювати фонди тимчасового житла. Звісно, для цього потрібен час. Але ми розуміємо, що не кожна родина внутрішньо переміщених осіб зможе собі дозволити навіть пільговий кредит. Тому ми як Мінсоцполітики працюємо над тим, щоб найближчим часом запустити інструмент адресної підтримки на оренду житла для ВПО», – додала Марчак.
Сьогодні в Україні майже 4,9 млн людей – це внутрішні переселенці. І нині робота з інтеграції ВПО до громад, які їх приймають, ведеться одночасно на кількох рівнях.
Близько 3,6 млн із загального числа ВПО, які покинули свої домівки після 24 лютого 2022 року. Тоді як у країнах Євросоюзу та Північної Америки сьогодні перебувають близько 3,9 мільйона українців, які рятуються від війни. При цьому не всі ВПО сьогодні досі отримують фінансову допомогу від держави.