Законодавчо статус ВПО дається довічно і це є недоліком – заступниця міністра соцполітики Марчак

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Законодавчо статус ВПО дається довічно і це є недоліком – заступниця міністра соцполітики Марчак © POLIȚIA DE FRONTIERĂ A REPUBLICII MOLDOVA (Прикордонна служба Республіки Молдова)
Дарія Марчак розповіла про інтеграцію ВПО у нових громадах.

Сьогодні в Україні майже 4,9 млн людей – це внутрішні переселенці. Як відбувається їхня інтеграція до громад, в інтерв’ю для ZN.UA розповіла заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, з якою поговорив Віктор Конєв.

«Нині робота з інтеграції ВПО до громад, які їх приймають, ведеться одночасно на кількох рівнях. Міністерство, відповідальне за політику щодо ВПО, — це Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій. Міністерство соціальної політики відповідає за фінансову підтримку ВПО», – зазначила Марчак.

Другим напрямком в рамках інтеграції є допомога з орендою житла. В цьому випадку за словами Марчак, Мінсоцполітики працює разом із міністерствами реінтеграції, інфраструктури, економіки та міжнародними партнерами. І їхні програми перебувають на різних стадіях імплементації. 

«Третій напрям – працевлаштування ВПО, і тут лідирують Мінекономіки та Державний центр зайнятості. Зрештою, четверте – допомога переселенцям, які потребують догляду та підтримки (зокрема психологічна допомога, соціальний супровід), і це – відповідальність місцевих громад і Мінсоцполітики», – додала заступниця міністра соцполітики.

Марчак також додала, що сьогодні немає чіткої методології, аби оцінити інтеграцію людини до громади. Зокрема, уряд взаємодіє з міжнародними партнерами, щоб вони поділилися своїми методологіями. 

«Я б звернула увагу на ще один аспект. Коли ми кажемо про ВПО, то називаємо цифру 4,9 мільйона людей. Але майже 1,3 мільйона з них перемістилися ще 2014 року та вже здебільшого повністю інтегровані. Проте вони досі мають статус ВПО. На нашу думку, це – недолік нинішнього законодавчого регулювання, адже по суті на законодавчому рівні цей статус дається довічно (якщо тільки людина сама не зніметься з обліку як ВПО). Хоча завдання держави – навпаки, не стигматизувати людину, яка вимушено перемістилася, а допомогти їй інтегруватися до повноцінного соціально-економічного життя та в майбутньому не почуватися ВПО», – зазначила заступниця міністра соцполітики.

Крім того, за її словами, після 24 лютого 2022 року близько 900 тисяч людей виїхали з Київської, Житомирської, інших центральних областей країни, коли там велися бойові дії. А зараз ці люди повернулися додому, однак досі мають статус внутрішньо переміщених осіб. Тому, додала Марчак, насправді потрібно визначити рівні інтеграції ВПО до громади, те, коли статус ВПО більше не потрібен людині після переміщення, й те, що після повернення до своєї громади людина також більше не є ВПО.

За словами Марчак, близько 3,6 млн із загального числа ВПО, які покинули свої домівки після 24 лютого 2022 року. Тоді як у країнах Євросоюзу та Північної Америки сьогодні перебувають близько 3,9 мільйона українців, які рятуються від війни. При цьому не всі ВПО сьогодні досі отримують фінансову допомогу від держави.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі