Через війну, яку розпочала РФ, багато українців покинули свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Серед них є і особи, які тільки досягли 14 років та отримати свій перший паспорт.
Фахівці «Право на захист» пояснили, чи потрібно дитині, яка має довідку ВПО, після отримання паспорта в 14 років, актуалізувати дані в управлінні соціального захисту населення (УСЗН).
Вказане питання регулює в першу чергу Постанова Кабінету міністрів України від 1 жовтня 2024 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника:
- прізвище, ім’я та по батькові;
- серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України;
- або відомості з «єДокумента»;
- або свідоцтва про народження;
- або тимчасового посвідчення громадянина України;
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- серія та номер свідоцтва про народження дитини;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Відповідальним за правдивість відомостей, що містяться в заяві про взяття на облік, є заявник.
З метою обліку ВПО уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про ВПО, до якої вносяться дані з документа, що посвідчує особу. Вказана постанова не містить прямого обов’язку змінювати довідку ВПО у разі отримання дитиною у 14 років паспорта громадянина України, однак, з урахуванням того, що у неї змінюється документ, що посвідчує особу зі свідоцтва про народження на паспорт, а ці дані в обов’язковому випадку вносяться до Єдиної інформаційної бази ВПО, необхідно подати до Управління соціального захисту населення (УСЗН) за місцем реєстрації, як ВПО актуальні дані про зміну документа, що посвідчує особу та оновити довідку ВПО.
Попри війну, українці продовжують отримувати соціальні виплати. Це стосується і допомоги малозабезпеченим. Тепер на цю виплату мають право і деякі внутрішньо переміщені особи.