Громадянина Грузії Мамуку Гацерелію, який у складі Збройних сил України захищав Маріуполь, так званий «суд» терористичного угруповання «ДНР» засудив до довічного ув’язнення.
Його звинуватили у тому, що він начебто відкрив вогонь по чотирьох російських військовослужбовцях, у результаті чого троє з них загинули, а одному вдалося вижити, повідомили в генпрокуратурі Росії. Чоловіка відправили у виправну колонію особливого режиму.
Як пише проєкт «Радіо Свобода» під назвою «Эхо Кавказа», 22-річний Мамука Гацерелія воював в Україні проти Росії. Молодий чоловік, вимушений переселенець з Абхазії, був узятий у полон 20 травня 2022 року після того, як його частина виконала доручення президента України Володимира Зеленського про вихід із заводу «Азовсталь» у Маріуполі.
Мати військового розповіла журналістам, що син зателефонував їй напередодні вироку і сказав, що з ним добре поводяться. Про рішення так званого «суду» вона дізналася з соцмереж. За її словами, у неї не було зв’язку з адвокатом, а представники України сказали, що «не можуть їй допомогти, оскільки мова йде про іноземця».
Щодо громадян Грузії, захоплених Росією в Україні, в листопаді минулого року у МЗС Грузії заявили, що використовуватимуть усі механізми для захисту їхніх конституційних прав.
У грудні 2023 року засновник «Нова Грузія - Громадянська платформа» Лаша Діаров зазначив, що Мамука підписав контракт із Міністерством оборони України і був офіційно зарахований стрільцем до Іноземного добровольчого легіону української армії.
Як пояснив Діаров, включити Мамуку Гацерелію до програми обміну полоненими не вдалося, оскільки в нього грузинський паспорт і він є громадянином Грузії, тому росіяни вважають його «найманцем».
«Ухвалені так званими «судами» квазіутворень «вироки» є грубим порушенням Третьої Женевської конвенції в частині права полонених на справедливий суд та недопущення катування, їх можна вважати воєнним злочином. Донецька область є частиною України в міжнародно визнаних кордонах, на них розповсюджується юрисдикція українських судів. Лише вони мають право здійснювати правосуддя на цій території», − наголошував під час минулих подібних судилищ уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Нагадаємо, у так званій «ДНР» влаштували судилище над трьома оборонцями Маріуполя – одному оголосили довічне ув’язнення, двох інших запроторили за ґрати на 30 років.