«Повна мобілізація»: юристка пояснила, чи можлива вона в Україні

Поділитися
«Повна мобілізація»: юристка пояснила, чи можлива вона в Україні © t.me/azov_media
Про таку мобілізацію йдеться у нібито секретних документах США, які потрапили в мережу.  

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що деякі секретні документи Сполучених Штатів Америки, які потрапили в мережу через витік даних Пентагону, не відповідають дійсності. За інформацією The Washington Post, мова в них йшла також про «повну мобілізацію» населення, яку Україна буде змушена провести у майбутньому.

Адвокатка Марина Бекало в коментарі для ТСН.ua пояснила, чи існує таке поняття в українському законодавстві.

Вона зазначила, що згідно зі ст. 4 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація може бути загального або частковою. Інших видів мобілізації, зокрема «повної», не існує.

Указом президента України Володимира Зеленського (№ 65/2022 від 24.02.2022) було оголошено загальну мобілізацію, яка подовжувалася відповідними указами та станом на сьогодні проводиться і надалі на всій території України.

Вона нагадала, президент має діяти виключно в межах своїх повноважень та чинного законодавства. Тому оголосити про «повну» мобілізацію без відповідних змін в профільне законодавство неможливо.

Чи можуть посилити мобілізацію і призвати всіх

Марина Бекало нагадала, що призов військовозобов’язаних під час мобілізації відбувається за відповідними мобілізаційними планами, пов’язані з необхідністю доукомплектування Збройних сил України. Їхній темп залежить від багатьох факторів, зокрема і від кількості втрат на фронті. Ця інформація є закритою від широкого розголосу, тому неможливо судити про посилення темпів або навпаки зниження темпів призовної кампанії.

«Умовно «всіх» призивати під час мобілізації як не могли, так і не можуть, поки діє стаття 23 Закону про мобілізацію, яка містить вичерпний перелік категорії осіб, які не підлягають призову під час мобілізації», — зазначила адвокатка.

Це багатодітні батьки, особи з інвалідністю, особи які мають батьків або батьків дружини/чоловіка зі статусом інваліда І або ІІ групи, студенти, викладачі, тимчасово непридатні тощо.

Під мобілізацію підпадають усі військовозобов’язані, які були визнані придатними до служби та не мають жодних підстав для відстрочення.

У разі посилення мобілізації можливо внести зміни до ст. 23 Закону про мобілізацію,  як і у будь-який інший закон, скоротивши підстави для надання відстрочення від призову під час мобілізації. Це компетенція Верховної Ради України.

«Поки що, наскільки мені відомо, жодних змін, законопроєктів, які б обмежувати або скорочували перелік категорій осіб, що не підлягають мобілізації, не передбачається найближчим часом», — підсумувала Марина Бекало.

В Україні продовжується мобілізація, що була оголошена через повномасштабну військову агресію РФ. Нагадаємо, чи зростатиме її інтенсивність.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі