Хоча адміністрація президента США Джо Байдена поспішає надати Україні якомога більше зброї до вступу на посаду Дональда Трампа, однак Україна не хоче ризикувати та поспішає розробити зброю, яку зможе створити, оплатити і використовувати самостійно - з ненадійними, непередбачуваними американцями чи без них, пише у матеріалі Telegraph військовий оглядач Девід Акс.
«Нова українська крилата ракета «Трембіта» може стати найбільшим символом українського прагнення до воєнної автономії. Передбачаючи день, коли закінчаться американські боєприпаси, виготовлені на замовлення, зокрема ATACMS, Україна готується будувати «Трембіти» та інші боєприпаси великої дальності і глибокого ураження», - зазначає автор.
Він додає, що приблизно два метри завдовжки і до сотні кілограм вагою «Трембіта» виглядає я мініатюрна сучасна версія авіабомби «Каракурт». Українська ракета «Трембіта» поєднує в собі гучний імпульсний реактивний двигун з простою конструкцією - трубчастим фюзеляжем і квадратним крилом - і простим наведенням із використанням GPS. Однак ця простота надає «Трембіті» її найкращу характеристику - низьку вартість.
Про ракету вперше заговорили у 2023 році. Її базова версія коштує лише 10 000 доларів. Її радіус дії складає лише 140 кілометрів із 40-кілограмовою боєголовкою. Однак українська фірма ПАРС, яка будує «Трембіту», працює над більшою, більш далекобійною версією, яка зможе долетіти до Москви.
«Ця версія, яка має бути готова приблизно за рік, без сумніву, коштуватиме більше 10 000 доларів, але все одно це буде потенційно найдешевшим боєприпасом глибокого ураження у світі», - зазначає Акс.
За його словами, немає причин, чому Україна не могла б зробити тисячі «Трембіт» навіть без зовнішньої бюджетної допомоги. Чого не можна сказати про дорожчі українські боєприпаси глибокого ураження, як от балістичні ракети «Грім-2» і крилаті ракети «Нептун».
«Масштаб має значення. Щоб відповісти на масовані російські бомбардування українських міст, баз, електростанцій і заводів - атаки, в результаті яких загинули або були поранені тисячі українців, - Україні необхідно масово посилити свої власні бомбардування російських міст, баз, нафтопереробних заводів і фабрик. Невелика кількість ЗРК ATACMS та крилатих ракет Storm Shadow/SCALP-EG, які Україна отримала від США, Великої Британії та Франції, не є достатньою для інтенсивної кампанії з нанесення глибоких ударів», - підкреслює автор.
При цьому «кілька сотень» ПТРК, які Байден надав Україні, можуть бути єдиними ракетами, які Україна коли-небудь отримає, якщо Трамп скоротить або припинить допомогу США вже цього місяця.
Оглядач підкреслює, що «Трембіта» - це не ATACMS, Storm Shadow або SCALP-EG, їй не вистачає корисного навантаження американських боєприпасів, проникаючої здатності британських і французьких ракет і точності усіх трьох. Водночас заміна менших, менш точних українських боєприпасів на більші, точніші іноземні боєприпаси змусить українців переглянути, які цілі вони вражають - і як саме.
«Шквал «Трембіт» може чудово спрацювати проти, скажімо, розлогого заводського комплексу. Але він може не спрацювати проти підземних командних бункерів, на які українці націлили Storm Shadow. Покладаючись більше на власну зброю, українцям, можливо, доведеться вдатися до ударів по інших цілях. Але, принаймні, вони можуть продовжувати завдавати ударів», - додає автор.
Український оборонно-промисловий комплекс демонструє вражаючі темпи розвитку: за два роки кількість виробників БПЛА зросла в 12 разів. Але чи готова Україна стати постачальником зброї для країн НАТО? Ідея експорту виглядає дуже привабливою. Однак є і ризики. Про альтернативні механізми експорту озброєння читайте в статті «Україна може стати постачальником зброї для країн НАТО» керівника сектору «Оборонна політика» BRDO Тараса Ємчури.