У неділю, 31 грудня 2023 року, на різних пунктах пропуску на українському кордоні виникли величезні черги через посилені перевірки громадян під час виїзду за межі держави в умовах загальної мобілізації. Деяким людям доводиться чекати понад добу. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, схоже, має сумніви щодо відповідності законодавству всіх заходів, про що свідчить його пост у Telegram.
За інформацією, яку наводить омбудсман, прикордонники ретельніше перевіряють документи в людей з інвалідністю й тих, хто їх супроводжує, у багатодітних батьків, і в українців, які хочуть виїхати у межах системи «Шлях». На КПП вимагають військово-облікові документи із записом про відстрочку від мобілізації.
У Державній прикордонній службі України пояснили такі заходи значною кількістю випадків підробки документів. Однак, щоб чітко розібратися в ситуації, Лубінець уранці 1 січня надіслав терміновий лист ДПСУ, у якому попросив надати інформацію щодо документів, які вимагають у громадян на кордоні, і правових підстав цього.
Уповноважений ВР наголосив, що нікого не можуть примусити робити те, що не передбачено законодавством. Держоргани та їхні посадовці зобов'язані діяти в межах повноважень і відповідно до Конституції й законів України.
“Нагадаю й те, що Конституція України закріплює: кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом”, — додав Лубінець.
Омбудсман висловив надію на вирішення ситуації й те, що права людини та громадянина не будуть порушені.
25 грудня Кабінет міністрів зареєстрував у Раді новий законопроєкт «щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». Він містить низку суттєвих змін, в тому числі пропонує запровадити перевірку чоловіків, які перебувають за кордоном, а також покарання за невиконання вимоги. Військова адвоката проаналізувала запропоновані зміни.