Міністерство закордонних справ України та уповноважений з прав людини відреагували на доповіді Моніторингової місії ООН в Україні, в яких йдеться про катування військовополонених як з боку російських окупантів, так і з боку Збройних сил України.
У МЗС подякували моніторинговій місії за її роботу, зокрема за документування порушень міжнародного права в сфері прав людини і міжнародного гуманітарного права, вчинених Росією проти України, однак наголосили, що вважають неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії.
«Відповідно до Статуту ООН, Україна має право на самозахист», — зазначили в МЗС.
В Міністерстві висловили сподівання, що місія ООН в майбутньому уникатиме будь-яких кроків, що можуть трактуватися як урівняння жертви та агресора.
Омбудсмен Дмитро Лубінець, у свою чергу, наголосив, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій.
Він додав, що здивований такими висновками Місії, адже під час неодноразових особистих зустрічей з її головою Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун, питання поводження з російськими військовополоненими ними жодного разу не порушувалось.
«До того ж, хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони», — заявив Лубінець.
Він також закликав ООН, а також всю світову спільноту тиснути на РФ та вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.
Про те, що місія ООН з прав людини в Україні тенденційно та однобоко висвітлює ситуацію в країні, не приділяючи належної уваги злочинам окупаційної влади в Криму і проросійських бойовиків в Донбасі, говорилось ще 8 років тому.
В січні ООН розпустила місію з вивчення теракту в Оленівці через її бездіяльність.