У ООН заявили, що зафіксували страти військовополонених як з боку росіян, так і з боку ЗСУ

Поділитися
У ООН заявили, що зафіксували страти військовополонених як з боку росіян, так і з боку ЗСУ © flickr.com/un_photo
Український омбудсмен Лубінець відповів на звинувачення Моніторингової місії.

Моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні зафіксувала порушення у ставленні до полонених громадян як з боку силовиків та військових Росії, так і з боку нашої держави, хоч і в різних масштабах. При цьому орган має більше інформації про страти російських солдатів, а не українських, що стало відомо з відповідних доповідей, представлених головою Місії Матільдою Богнер.

Вона уточнила, що дані були зібрані в ході опитування понад 400 військовополонених – приблизно по 200 з кожної сторони. Україна безперешкодно допустила експертів до полонених росіян, тоді як РФ відмовился від цього, у зв’язку з чим конфіденційні інтерв’ю проводилися вже зі звільненими з ворожої неволі українцями.

Почавши з дій нашої сторони, Богнер висловила “глибоку стурбованість” тим, що Збройні сили України нібито свавільно стратили до 25 російських полонених та солдатів, що "припинили участь у бойових діях". Як сказала Богнер, “часто це відбувалося одразу після захоплення в полон на полі бою”. 

За її даними, правоохоронні органи нашої держави розпочали розслідування щодо п’яти випадків, які охоплюють 22 жертви. Про судові провадження щодо винних ООН “не має даних”.

Більше того, майже половина з 229 опитаних полонених окупантів поскаржилися на “катування” або “жорстоке поводження” з боку українських військових, силовиків і меншою мірою працівників пенітенціарних установ. 

Як розповіли росіяни експертам, більшість випадків траплялися на перших етапах затримання і допиту. Їх нібито “били, стріляли в ноги, завдавали поранень кінцівок ножами, катували електричним струмом, погрожували сексуальним насильством або смертю, в тому числі проводячи імітації страти”. Солдати РФ в українському полоні також поскаржилися на випадки побиття в місцях інтернування в Дніпрі, Вінниці та Харкові весною 2022 року.

Крім цього, Матільда Богнер наголосила, що військовополонених не можна утримувати в ізоляції, хоча більшість із них саме так і живуть на території нашої держави, за винятком табору на Львівщині. Вона додала: “Ми очікуємо, що влада розгляне інформацію на принизливе і таке, що принижує гідність, поводження, яку ми отримали під час візиту до табору в грудні 2022 року”.

Тільки згодом перейшовши до дій російської сторони, голова Моніторингової місії ООН вказала, що держава-агресор взагалі не створила таборів для військовополонених і регулярно тримає українців у ізоляції.

Богнер також висловила “глибоку стурбованість” свавільними стратами українських захисників невдовзі після їх захоплення представниками ЗС РФ. За її словами, Організація Об’єднаних Націй зафіксувала 15 таких випадків, 11 з яких вчинили найманці ПВК “Вагнер” (тобто, за даними місії, менше, ніж ЗСУ).

203 з опитаних звільнених українців потрапили в неволю в результаті домовленості командирів “про здачу в полон”. Ймовірно, йдеться про захисників заводу “Азовсталь” у Маріуполі. Експерти відзначили краще ставлення до них на початкових етапах утримання, ніж до більшості інших, яких ворог захопив у боях.

“Військовослужбовці ЗС РФ та співробітники ФСБ катували й жорстоко поводилися з ними (з полоненими на полі бою українцями – ред.), щоб отримати військову інформацію, залякати чи принизити їх, або помститися. Катування включали побиття, катування електричним струмом, а в деяких випадках –  завдання вогнепальних чи колотих поранень кінцівок. Поширеним явищем була також імітація страти. У доповіді описано один випадок, коли військовополонений помер від отриманих травм через кілька годин після катувань”, – заявила Богнер.

Крім цього, вона розповіла про “шокуючі” умови ставлення до українських військовополонених у місцях утримання. Йдеться про недостатність харчування та доступу до медичної допомоги. Іноді бійців взагалі не лікували, що могло призводити до “жахливих наслідків”. За даними ООН, п’ять наших захисників померли в  полоні через брак медичної допомоги.

Також понад 84% звільнених українців розповіли про катування і жорстоке поводження з боку загарбників там. Зокрема, співробітники пенітенціарних установ “систематично” проводили “вітальні побиття”, регулярно били полонених потім, катували електричним струмом у ході перевірок камер або прогулянок.

“Колишні військовополонені розповідали нашим колегам, що боялися щотижневих походів у душ, які неминуче закінчувалися побиттям і приниженнями, часто з сексуальним підтекстом. Ми задокументували, що п'ятеро військовополонених померли упродовж інтернування від травм, отриманих під час катувань”, – додала глава Моніторингової місії.

Крім цього, вона доповіла про свавільні страти та напади на окремих мирних жителів російськими військовими на тимчасово окупованих територіях і “повсюдні свавільні затримання та насильницькі зникнення”.

З 24 лютого минулого року ООН зафіксувала 621 випадок насильницьких зникнень і свавільних затримань з боку РФ. 90% потерпілих громадян зазначили, що росіяни застосовували тортури й жорстоке поводження до них, у тому числі сексуальне насильство. “П'ятеро із цих цивільних осіб були хлопчиками у віці від 14 до 17 років, які зникли через насильницькі дії Збройних сил Російської Федерації, зазнали жорстокого поводження або катування”, – уточнила Матільда Богнер.

Також було задокументовано 91 випадок насильницьких зникнень і свавільних затримань українськими силовими структурами. 53% із 73 “жертв” розповіли про нібито катування та жорстоке поводження з боку ЗСУ та правоохоронців.

Представниця Організації Об’єднаних Націй вказала і на 133 випадки сексуального насильства, 109 з яких “ймовірно” вчинили російські окупанти. У ще 24 підозрюють співробітників СБУ, Нацполіції, цивільних або бійців територіальної оборони України.

Зважаючи на все це, Богнер закликала обидві сторони забезпечити повне дотримання міжнародного гуманітарного права, вживати негайних заходів на тлі порушень та виражати повагу “до святості життя, людської гідності та принципу людяності».

Коментуючи дані ООН, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, назвав “дивним”, що під час неодноразових зустрічей голова Моніторингової місії з прав людини Матільда Богнер та постійна координаторка системи організації в Україні Деніз Браун ніколи не порушували питання поводження з полоненими російськими солдатами.

Також омбудсмену “хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи”, на основі яких було зроблено висновки про можливі порушення нашої сторони.

“Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування – приховуються”, – наголосив Лубінець.

Він закликав ООН та всю світову спільноту тиснути на Росію задля допуску до українських військовополонених.

Лише кількома днями раніше незалежна міжнародна комісія Організації Об'єднаних Націй з розслідування порушень в Україні визнала, що атаки на вокзал у Краматорську та драмтеатр у Маріуполі – це відповідальність російських військових.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі