Радники Дональда Трампа публічно і приватно висувають пропозиції щодо припинення війни в Україні, які в осяжному майбутньому призведуть до відходу значної частини країни до Росії, згідно з аналізом їхніх заяв та інтерв'ю з кількома людьми, близькими до новообраного президента США, проведеним агентством Reuters.
Пропозиції трьох ключових радників, у тому числі спеціального представника Трампа з питань Росії та України, генерал-лейтенанта армії у відставці Кіта Келлога, мають спільні елементи, зокрема, зняття з порядку денного питання про членство України в НАТО.
"Радники Трампа намагатимуться змусити Москву і Київ до переговорів за допомогою "батога і пряника". Вони могли б зупинити військову допомогу Україні, якщо вона відмовиться від переговорів, але одночасно збільшити підтримку, якщо Путін відмовиться співпрацювати", — зазначає агентство.
Трамп також може зіткнутися з небажанням Путіна брати участь у переговорах, кажуть аналітики та колишні американські чиновники. Владімір Путін хоче змусити українців відступити ще далі й отримати більше вигоди від подальшого захоплення територій.
Юджин Румер, колишній провідний аналітик американської розвідки з питань Росії, який зараз працює в аналітичному центрі Фонду Карнегі за міжнародний мир вважає, що "Путін, швидше за все, вичікуватиме, займе позицію і подивиться, на які поступки може піти Трамп, щоб заманити його за стіл переговорів, якщо вони взагалі будуть".
Станом на минулий тиждень Трамп ще не скликав центральну робочу групу для розробки мирного плану, повідомили чотири радники, які побажали залишитися анонімними. Зрештою, мирна угода, ймовірно, залежатиме від прямої особистої взаємодії між Трампом, Путіним і Зеленським, сказали радники.
Прес-секретар Трампа Кароліна Левітт зазначила, що Трамп сказав, що "зробить все необхідне для відновлення миру і американської сили й стримування на світовій арені".
Один з колишніх чиновників нацбезпеки Трампа, який брав участь у перехідному процесі, сказав, що є три основні пропозиції: план Келлога, план новообраного віцепрезидента Джей-Ді Венса і план Річарда Гренелла, колишнього виконувача обов'язків керівника розвідки Трампа.
План Келлога, написаний у співавторстві з колишнім співробітником Ради національної безпеки Фредом Фляйцем і представлений Трампу на початку цього року, передбачає заморожування нинішніх ліній фронту.
Трамп постачатиме більше американської зброї Києву лише в тому випадку, якщо Україна погодиться на мирні переговори. Водночас він попередить Москву, що збільшить американську допомогу Україні, якщо Росія відмовиться від переговорів. Членство України в НАТО буде призупинено. Україні також будуть запропоновані американські гарантії безпеки, які можуть включати збільшення поставок зброї після укладення угоди, згідно з цією пропозицією.
Венс, який як сенатор США виступав проти допомоги Україні, у вересні висунув окрему ідею. Він сказав американському подкастеру Шону Райану, що угода, ймовірно, включатиме демілітаризовану зону на існуючій лінії фронту, яка буде "сильно укріплена", щоб запобігти подальшим російським вторгненням. Його пропозиція також відкидає запрошення України до НАТО.
Гренелл, колишній посол Трампа в Німеччині, виступав за створення "автономних зон" на сході України під час круглого столу Bloomberg у липні, але не деталізував свою позицію. Він також припустив, що членство України в НАТО "не в інтересах Америки".
На думку аналітиків і колишніх чиновників з питань національної безпеки, деякі з цих пропозицій, ймовірно, зіткнуться з протидією з боку Зеленського, який зробив запрошення до НАТО частиною свого "плану перемоги", а також з боку європейських союзників і деяких американських законодавців.
Про те, як допомогти Україні зупинити Росію й чому це в інтересах Трампа, читайте у статті старшого викладача кафедри міжнародних відносин Національного університету "Києво-Могилянська академія" Сілвестра Носенко.