Під час своєї передвиборчої кампанії новообраний президент Дональд Трамп пообіцяв, що одним із його перших кроків буде припинення війни в Україні. Але Трамп так і не окреслив план досягнення цієї амбітної мети, і тепер перед ним стоїть завдання виконати свою обіцянку.
Якщо Трамп серйозно налаштований укласти угоду, яка призведе до тривалого миру, він повинен слідувати власній пораді: "найкраще, що ви можете зробити, — це домовлятися з позиції сили, а важелі впливу — це найбільша сила, яку ви маєте", вважає Макс Бут, колумніст газети The Washington Post.
Проблема для Трампа на цьому етапі полягає в тому, що Сполучені Штати мають багато важелів впливу на Україну, але не на Росію. Трамп може спробувати примусити Україну до врегулювання, просто припинивши надання американської зброї, необхідної їй для ведення бойових дій.
Але як щодо Росії? Як Трамп може переконати російського диктатора Владіміра Путіна припинити війну? Колумніст вважає, що Путіну немає сенсу погоджуватися на мирну пропозицію, яка, ймовірно, дасть йому контроль лише над східною частиною Донбасу, коли він все ще хоче захопити всю країну.
"Трамп міг би запропонувати зняти американські санкції — і пригрозити їх посиленням, якщо Путін не погодиться на врегулювання. Але Росія виживає за нинішнього режиму санкцій, і не ясно, чи зможе Захід суттєво посилити тиск без більшої співпраці з Китаєм, який став основним покупцем російської нафти й газу. Пекін не має достатніх стимулів для того, щоб змусити Росію до миру", — пише Бут.
Трамп міг би також погрожувати підвищенням тарифів для Китаю, але якщо він це зробить, то відмовиться від своїх важелів для досягнення вигідної торговельної угоди з Пекіном, яка майже напевно є для нього більшим пріоритетом, ніж забезпечення миру в Україні.
Колумніст зазначає, що найкращий спосіб укласти мирну угоду — це попередити Путіна, що якщо він не припинить війну зараз, Сполучені Штати збільшать поставки зброї й дадуть Україні дозвіл на запуск балістичних ракет ATACMS та інших ракет американського виробництва по території Росії.
Іншими словами, Трамп може спробувати досягти угоди, будучи жорсткішим за Байдена, який розлютив українців, обмеживши використання наданого США озброєння. Як повідомляється, Трамп вже погрожував Путіну у своїй першій після виборів телефонній розмові, застерігаючи російського диктатора від ескалації в Україні.
Крім того, Бут повідомляє, що забезпечення виконання нової угоди Путіним, ймовірно, вимагатиме присутності західних, і бажано американських, військ на лініях припинення вогню, а також гарантій безпеки для України, бажано від НАТО, але, якщо це неможливо, від окремих країн-членів Альянсу.
"Трамп має усвідомити, що якщо Україна програє війну і втратить незалежність, поки він перебуває на посаді, це стане плямою на його президентстві — так само, як невдалий вивід військ з Афганістану став плямою на президентстві Байдена, від якої популярність Байдена так і не відновилася", — підсумував колумніст.
Як перемога Трампа може відобразитися на відносинах США з нашою державою та підтримці у війні, розв’язаній РФ, розповідає експосол України у Сполучених Штатах Олег Шамшур у статті "Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна".