Підземний паркінг в умовах війни став нерухомістю подвійного призначення

Опитування читачів
Поділитися
Підземний паркінг в умовах війни став нерухомістю подвійного призначення © depositphotos/vitaliikaras

Куди сховатися від обстрілів? Запитання ще й досі доволі актуальне, хоч агресор уже більше року нищить наші міста й села. Про надійні сховища українці згадали відразу, щойно почалося широкомасштабне вторгнення мордорської армії в Україну. Тут-таки почали цікавитися, де є ті сховища, що збудовані ще в союзні часи, і чи можна там надійно сховатися від бомбувань. Це вже потім стали використовувати як сховища підвальні приміщення, намагалися їх швиденько пристосовувати для можливостей тривалого перебування там людей. Але виявилося, що навіть таких «сховищ», котрі можна пристосувати й потім використовувати, зовсім небагато. Проблема загострилася.

Захист украй обмежений

Питання постало так гостро, що народні депутати зареєстрували, терміново розглянули й ухвалили законопроєкт №7398, яким внесли зміни до Кодексу цивільного захисту України, а ще — до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності». У пояснювальній записці до проєкту зазначено, що «можливості наявної в Україні системи цивільного захисту щодо убезпечення цивільного населення від описаних вище ризиків є вкрай обмеженими. Переважну більшість укриттів, розташованих у населених пунктах, можна класифікувати як найпростіші укриття, тобто цокольні або підвальні приміщення, інші споруди підземного простору, в яких можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження (підвали в багатоквартирних будинках і навчальних закладах, паркінги тощо)...».

А ще додамо, що чимало таких укриттів не обладнані навіть евакуаційними виходами, не мають доступу до систем водопостачання та водовідведення, не пристосовані для зберігання продуктів харчування, не кажучи вже про здатність захистити населення на випадок застосування зброї масового ураження.

Звісно, висновок напрошується сам собою, і його пропонують розробники законопроєкту: «Наявна система цивільного захисту не в змозі повною мірою забезпечити захист фізичних осіб від ризиків, пов’язаних з бойовими діями, особливо якщо зважити на відверто варварський характер ведення війни, який практикується збройними формуваннями держави-агресора. Зважаючи на такі обставини, постало питання про термінове розгортання в Україні мережі захисних споруд цивільного захисту».

Паралельно терміново було внесено зміни до державних будівельних норм. Зокрема наказом Міністерства розвитку громад та територій України №72 від 16.05.2022 року зафіксовано, що «для укриття мешканців слід передбачати улаштування споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ та протирадіаційних укриттів».

Паркінг-укриття

Споруди подвійного призначення (укриття) в мирний час передбачено використовувати, наприклад, для проведення зборів мешканців будинку або інших масових заходів. Законодавство також передбачає можливість передачі в оренду захисних об’єктів, а ще фінансування їхнього підтримання в робочому стані.

І саме на таку споруду подвійного використання вже зараз, під час війни, перетворилися паркінги — перша нерухомість подвійного призначення.

Звісно, мова не про звичайний паркінг. Для використання під укриття паркінг має відповідати таким вимогам:

  • наявність санвузлів;
  • наявність другого евакуаційного виходу;
  • наявність місця для зберігання продуктів і холодильного обладнання;
  • наявність незалежних джерел живлення;
  • обладнані місця для приготування їжі;
  • спальні місця, меблі;
  • кімнати-комори для зберігання інвентарю.

Певна річ, увесь цей інвентар потрібно підтримувати в робочому стані, тримати складеним у спеціальних кімнатах для швидкого використання в разі потреби.

Численні об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) ще в березні 2022 року почали самотужки облаштовувати паркінги (в кого вони, звичайно, є) для їхнього використання під укриття з можливістю тривалого перебування там мешканців.

Почалося також масове облаштування підвальних приміщень у школах, лікарнях та адміністративних будівлях, бо законодавство тепер вимагає мати облаштовані захисні споруди в будівлях, у яких постійно перебуватимуть понад 50 фізичних осіб або періодично — понад 100 фізичних осіб.

Інвестиційний інтерес

Проте інтерес до паркінгів як до об’єктів подвійного призначення нині зріс не тільки через їхню захисну функцію для людей. Їхня первинна функція — зберігання автомобілів — теж набула неабиякого значення під час війни. Адже авто, розміщені на відкритому просторі, зазнавали пошкоджень, а інколи були повністю знищені внаслідок дій агресора.

Окрім того, дедалі більші проблеми з паркуванням, які й нині спостерігаються у великих містах, теж постійно підвищують інтерес до паркінгів. Сьогодні навіть у будинках економкласу у віддалених районах міст спостерігається підвищення інвестиційного інтересу до паркінгів, які раніше розпродувалися зазвичай лише на третій-четвертий рік після здачі будівельного об’єкта в експлуатацію.

При цьому ціни в елітних паркінгах у центрі столиці України інколи сягають не лише ціни машини, а й вище — 60–80 тис. дол. Утім, житлових комплексів із такими паркінгами небагато. Ціни на паркінги в столиці стартують від 10 тис. дол. і в середньому становлять 15–20 тис. дол. за паркомісце.

Однак не для всіх є паркомісця. Виникають також проблеми і з гостьовим паркінгом. Зазвичай такі обладнані лише в найкрутіших житлових комплексах. А навколо житлових комплексів класу комфорт припаркувати машину майже неможливо. Не дивно, що жителі Києва дедалі частіше користуються таксі. Виявилося, що це дешевше, ніж платити штрафи й витрачати час на визволення машин зі штрафмайданчиків.

Життя і підземний простір

Тож, купуючи квартиру в новому ЖК, треба обов’язково замислитися над паркуванням автомобіля, особливо коли на державному рівні існують вимоги до подвійного використання захисних укриттів. Скільки триватиме війна, ніхто не може відповісти. Можливо, вона закінчиться нескоро, але ж ми хочемо жити нормальним життям.

То подивімося на Ізраїль, де наявність укриття в будівлі — це норма, і облаштовуймо укриття разом із паркінгами. Причому можна сказати, що в такому разі паркінги мають не подвійне призначення, а насправді потрійне, бо скрізь у світі в цьому просторі розміщують ще й комунікації будівлі. Сюди зазвичай виведено всі лічильники: і газу, і води, і електроенергії. Тут навіть можуть бути збудовані комерційні об’єкти, які зможуть продавати товари, продукти і надавати послуги без перерв для ракетних атак.

Наш підземний простір слід повністю облаштувати для нормального перебування в ньому людей у разі надзвичайних ситуацій, а забудовникам уже час подумати, як змінити конструкції будівель так, аби можна було найкращим чином використати підземний простір.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі