«Ніхто не переживе другу окупацію»: люди в Куп’янську бояться повернення армії Росії - NYT

Поділитися
«Ніхто не переживе другу окупацію»: люди в Куп’янську бояться повернення армії Росії - NYT
Поки українська армія наступає на півдні, російські війська роблять спроби повернутися в українські міста, з яких їх вигнали минулого року.

Білборд на головному в'їзді до міста Куп'янськ ілюструє хиткий характер українського контролю в регіоні, який став однією з найактивніших частин лінії фронту, яка простягається на тисячу кілометрів.

«Куп'янськ - це Україна!!!» - проголошує він кожному, хто в'їжджає до міста.

Інша сторона знака, яку видно тим, хто перебуває в місті, натякає на те, чому перше проголошення таке важливе. На ній зображено озброєного солдата, який стоїть перед гелікоптером, а також номер телефону і запитання: «Чи є у вас інформація про зрадників України?».

На початку війни Куп'янськ, розташований за 40 кілометрів від російського кордону, без бою потрапив під контроль військ Москви і залишався під окупацією протягом 6 місяців, перш ніж у вересні був відвойований блискавичним українським наступом у Харківській області.

«Але зараз, поки основна увага прикута до українського контрнаступу за сотні кілометрів на південь, російські війська ведуть наступ на півночі, прагнучи повернути собі ці землі. Куп’янськ - стратегічно важливе місто, яке слугувало логістичним центром для російських військових. І воно знову опинилося під прицілом. Багато мешканців кажуть, що бояться повернення сил, які тероризували їх протягом 6 місяців», - пише New York Times.

Ситуація погіршилася настільки, що обласна влада оголосила в четвер про обов'язкову евакуацію людей, які проживають у цьому районі.

«Ніхто не переживе другу окупацію», - сказала Людмила Сезонова, яка займається оптовою торгівлею медом і розповіла, що протягом всієї окупації вона місяцями сиділа вдома, сподіваючись, що росіяни не покарають її за те, що вона патріотка України. За її словами, протягом цих місяців «можна було не висовуватися і мовчати».

«Але тепер зрозуміло, хто є хто і до кого хто лояльний», - пояснила вона.

В часи окупації в Куп’янську не було ні електрики, ні газу, і водопостачання. Тож родині Сезонової доводилося готувати собі їжу в садовому дворику. Тепер тут знову чути гуркіт війни. Її 5-річний син Альберт ніколи не здригається і навіть не відривається від гри-стрілялки, в яку грає на маминому телефоні.

Вони вирішили залишитися, незважаючи на сильні обстріли, які почалися після відходу російських військ і зруйнували більшу частину центру міста. Тепер сім’я переживає інтенсивний період боїв на околицях міста, оскільки російські війська намагаються відвоювати цю територію або принаймні змусити Україну відволікти частину сил від контрнаступу на півдні.

«Ми хочемо поставити Куп’янськ на ноги. Якщо не ми, то хто?», - каже 38-річна Сезонова.

Але зараз бої точаться менш ніж за 8 кілометрів від міста, і солдати, які захищають лабіринт окопів на північ від нього, кажуть, що інтенсивність російських артилерійських обстрілів значно підвищилася за останні дні. Сезонова спакувала валізи для себе і рідних про всяк випадок.

Для тих жителів Куп’янська, які підтримують українські військові зусилля і залишилися вдома, страх перед поверненням російського контролю змішується з постійною недовірою і образою на тих, кого звинувачують у співпраці з окупаційною владою. За словами мера Андрія Бєсєдіна, частина жителів покинули Куп'янськ разом з окупантами. А частина втекли від постійних обстрілів в інші регіони. Тож зараз в місті живе близько п’ятої частини від 60 тисяч мешканців до війни.

Колишнього мера Куп’янська Геннадія Мацегору звинуватили у допомозі росіянам. Місцевий прокурор Едуард Миргородський повідомив, що після того, як українська влада відновила контроль над містом, він знайшов 9 катівень, де російські війська утримували місцевих чиновників, які відмовлялися співпрацювати, або людей, яких вони просто підозрювали в проукраїнських настроях.  Дехто в новій адміністрації каже, що з глибокою підозрою ставиться до тих, хто залишився під час окупації, вважаючи, що вони мають російські симпатії і можуть діяти як диверсанти.

«Ми не довіряємо нікому в місті», - сказав один місцевий поліцейський, який щодня їздить на роботу з Харкова.

Він підкреслив близькість міста до кордону і зростання інтенсивності бойових дій.

«Ніхто з адміністрації не ночує в місті, тому що вони знають, що можуть прокинутися одного ранку і опинитися під новим прапором», - додав поліцейський.

За словами пенсіонерів Олександра і Тамари Шаповал, в умовах небезпеки і недовіри було важко відновити життя в місті. Комунальні послуги, такі як газо-, водо- та електропостачання, були відновлені, але «ми майже не бачимо владу», - сказала Шаповал.

Мер міста Андрій Бєсєдін розповів, що зі 189 осіб, які працювали в адміністрації до вторгнення росіян, лише 10 все ще залишаються на своїх робочих місцях. Ще 30 були прийняті на роботу після того, як Україна відновила контроль.

Шаповали зізналися, що намагаються повернути відчуття нормального життя, але з гострим усвідомленням розділеної лояльності в їхньому місті важко довіряти людям. Місцеві спецслужби розповіли пенсіонерам, що щонайменше троє їхніх сусідів донесли на них росіянам.

«Ми жили поруч, допомагали один одному, а потім виявилося, що вони насправді хочуть жити в Росії. Це все одно, що тікати від лева, йдучи прямо в його пащу», - сказала 62-річна Шаповал, яка, як і багато інших мешканців Куп'янська, має близьких родичів у Росії, але є палкою проукраїнською прихильницею. Жінка не сумнівається, що хоч багато відкритих прихильників Кремля вже виїхали, «є багато людей, які чекають, коли Росія повернеться».

«Ми хочемо, щоб війна закінчилася якнайшвидше, але я не думаю, що це станеться скоро. Не думаю, що наші солдати зможуть відтіснити їх так швидко», - сказала 69-річна Олена Богачова.

Богачова родом з Криму. Вона розповіла, що сперечалася зі своїм братом, який, за її словами, іноді повторював брехливу лінію Кремля про те, що російські солдати прийшли звільнити Україну від нацистів.

«Я сказала йому: «Знаєш, я ніколи в житті не бачила жодного нациста. Я не знаю, хто вони такі. Може, вони десь і є, але я жодного не зустрічала. Тут просто нормальні люди», - розповіла жінка.

Хоча пересічні громадяни, які залишилися, кажуть, що звикли до обстрілів, більшість з них готові втекти за першої ж нагоди.

«Лінія фронту близько, і це небезпечно. Але ми зрозуміли, що в Україні все одно ніде не буває повністю безпечно», - сказала Сезонова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі