В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. В цей час право чоловіків на виїзд за кордон обмежено. Адвокат Олексій Панасенко розповів, яка відповідальність передбачена за незаконний перетин кордону.
Якщо чоловіки віком від 18 до 60 років перетинають державний кордон без законних на це підстав, передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Вона залежить від кожного конкретного випадку.
Серед статей чинного українського законодавства, які передбачають покарання за нелегальний перетин кордону:
- стаття 358 Кримінального кодексу України. Вона стосується підроблення документів для перетину кордону. Найчастіше підроблюють висновки ВЛК. За цією статтею передбачена наступна відповідальність – штрафні санкції або обмеження волі;
- стаття 369 Кримінального кодексу України. В цій статті мова йде про обіцянку/пропозицію/надання неправомірної вигоди представникам правоохоронних органів, службовим особам. Найчастіше хабарі намагаються дати представникам прикордонної служби для незаконного перетину кордону. Нелегальний пропуск особи через кордон передбачає відповідальність незалежно від того, чи вдалося особі перетнути кордон, чи ні. Відповідальність, передбачена цією статтею – штрафні санкції, позбавлення волі строком від чотирьох років;
- стаття 336 Кримінального кодексу України. В деяких випадках незаконний перетин кордону можуть трактувати як ухилення від мобілізації. Це пов’язано з тим, що у більшості випадків чоловіки віком від 18 до 60 років намагаються виїхати за межі України саме для того, щоб не бути мобілізованими. Відповідальність – позбавлення волі строком від двох до п’яти років.
Отже, покаранням за нелегальний перетин кордону може бути штраф, обмеження/позбавлення волі. Все залежить від кожного конкретного випадку та інкримінованої статті.
Нагадаємо, хто з чоловіків може виїхати за кордон під час дії воєнного стану на законних підставах.